Planowane zmiany prawne w sprawach frankowych

Podała, że planowane jest wprowadzenie określonych zmian prawnych, które mają udrożnić sprawy frankowe w polskich sądach.

„Ustawa będzie miała zastosowanie tylko do postępowań frankowych” – powiedziała na spotkaniu z dziennikarzami pełnomocniczka ministra sprawiedliwości ds. ochrony praw konsumentów Aneta Wiewiórowska-Domagalska.

Reklama

„Chcemy by nie było dwóch spraw, tylko żeby była jedna” – dodała.

Ugody zamiast pozwów

Banki proponują klientom zawarcie ugody w sprawach frankowych, jako alternatywny do pozwów sposób rozwiązania sporów w sprawach kredytów we frankach szwajcarskich. Do tej pory zwarto około 94 tys. ugód.

"Zależy nam także o mówieniu o ugodach, że jest taka opcja. Wielomiesięczne, wieloletnie oczekiwanie na wyrok nie jest korzystne dla konsumenta" - powiedział Minister Sprawiedliwości Adam Bodnar.

Ustalanie wzorca ugody

Wiewiórowska-Domagalska poinformowała, że w piątek odbędzie się posiedzenie grupy roboczej, w skład której wejdzie m.in KNF, Rzecznik Finansowy, UOKiK, ZBP i stowarzyszenie konsumenckie. Grupa ma rozmawiać na temat wzorca ugody.

"Będziemy prowadzili rozmowy, przygotowujemy wzorcową ugodę, która będzie uzgodniona z tymi instytucjami" - powiedziała Wiewiórowska-Domagalska. Podała, że najlepiej, by ugody były procedowane przed sądem polubownym przy KNF.

"Myślimy również o ścieżce alternatywnej, przy Rzeczniku Finansowym" - dodała. Podała, że ugody te mają być zatwierdzane przez sądy.

Niewydolność sądów i plany usprawnienia pracy

Dynamiczny napływ nowych spraw dotyczących kredytów walutowych sprawił, że sądy stały się niewydolne, a największe zatory powstały w Sądzie Okręgowym w Warszawie. Podała, że ministerstwo przygotowuje szereg narzędzi, które mają usprawnić prace sądów.

Resort jest obecnie w dialogu i konsultuje swoje pomysły z sędziami. Wiewiórowska-Domagalska powiedziała, że to trudny dialog, sądy są obciążone i nie mają odpowiedniej infrastruktury. Poinformowała, że ministerstwo działa w porozumieniu z UOKiK, z KNF i z Rzecznikiem Finansowym, współpracuje też z Ministerstwem Finansów.

Współpraca instytucji publicznych i jej efekty

„W tym momencie są niezwykle spolaryzowane środowiska, jeśli chodzi o konsumentów i banki. Mamy instytucje publiczne, które do tej pory nie działały wspólnie” – powiedziała Wiewiórowska-Domagalska.

„Drugim moim zadaniem było doprowadzenie do tego, by instytucje publiczne mówiły jednym głosem. I to się udało” – dodała.

Podała, że najbardziej obciążony jest wydział frankowy przy sądzie apelacyjnym z Warszawie. „Prawie 40 proc. spraw frankowych to są sprawy w apelacji warszawskiej” – powiedziała Wiewiórowska-Domagalska.

Wzmacnianie kadrowe sądów i pierwsze efekty działań

Poinformowała, że wzmocniono już kadrowo Sąd Okręgowy w Warszawie i chce, by na jednego sędziego w wydziale przypadało dwóch asystentów. Wiewiórowska-Domagalska podała, że widać pierwsze efekty działań – w I kwartale załatwiono tam więcej spraw, niż ich przybyło.

Poinformowała, że pracę tego wydziału powinna też usprawnić planowana digitalizacja akt, planowane jest też stworzenie bazy danych orzecznictwa Unii Europejskiej. (PAP Biznes)

seb/ gor/ pad/