Polacy popierają zmiany dotyczące religii w szkołach

Jak wynika z sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej"przeprowadzonego w pierwszych dniach września, 60,3 proc. respondentów popiera niewliczanie oceny z religii do średniej. Przeciwnego zdania było 28,4 proc. respondentów, zaś 11,3 proc. zadeklarowało, że nie ma w tej sprawie zdania.

61,6 proc badanych poparło pomysł, by religia odbywała się na pierwszej i ostatniej lekcji, a w razie gdyby chętnych na nią uczniów było mniej niż siedmiu, klasy mogły być łączone. Przeciwko było 27,3 proc. Zdania w tej sprawie nie miało 11 proc. respondentów.

Z kolei 56 proc. popiera pomysł ograniczenia liczby lekcji religii do jednej w tygodniu. Przeciwko była blisko jedna trzecia ankietowanych, a ponad 12 proc nie miało zdania.

Ministerstwo Edukacji Narodowej. Co zmienia nowelizacja rozporządzenia?

Pod koniec marca 2024 roku została opublikowana nowelizacja rozporządzenia ministra edukacji w sprawie oceniania uczniów. Znalazły się w niej zmiany dotyczące ocen z religii i etyki. Zgodnie z nimi ocena roczna lub końcowa klasyfikacyjna z tych przedmiotów nie będzie wliczana do średniej ocen na świadectwie szkolnym.

"W związku z tym, że zajęcia religii i etyki nie są zajęciami, na które uczeń jest obowiązany uczęszczać, nieuzasadnione jest, aby roczna lub końcowa ocena klasyfikacyjna z tych zajęć miała wpływ na średnią uzyskanych ocen" – czytamy w uzasadnieniu nowelizacji Ministerstwa Edukacji Narodowej (MEN).

- To zwyczajnie rodziło nierówność w ocenie, można było sobie dodatkowo nabić punkty, a niektórzy nie mieli tej możliwości – wskazała w czerwcu Barbara Nowacka w rozmowie z TVN.

Religia w szkole. Reakcja Kościoła na zmiany

Na początku maja Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski (KEP) w Częstochowie. Spotkanie było poświęcone bieżącym problemom Kościoła w Polsce.

W komunikacie po posiedzeniu biskupi przekazali, że jednym z tematów obrad były zagadnienia związane z zasadami prowadzenia lekcji religii w szkołach publicznych. "Biskupi wyrazili zaniepokojenie wprowadzanymi przez Ministerstwo Edukacji Narodowej zmianami w ich organizacji" – podano wówczas w komunikacie.

"Apelują, by wszelkich zmian w tym zakresie dokonywać na drodze dialogu, w porozumieniu z wszystkimi Kościołami i związkami wyznaniowymi, i zgodnie z obowiązującym prawem. Ufają, że rozmowy przedstawicieli Kościołów z Ministerstwem Edukacji Narodowej przyniosą dobre rozwiązania" – dodano.