Darmowa rehabilitacja dla seniorów. Od kiedy?

Jak podaje Wydział Zdrowia Urzędu Miasta Częstochowa, Prezydent zaprasza mieszkanki i mieszkańców w wieku 65+ do udziału w bezpłatnym programie rehabilitacji i wspierania aktywności ruchowej dla seniorów. Kto może skorzystać? Zameldowane w Częstochowie osoby w wieku powyżej 65. roku życia legitymujące się aktualnym orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności w zakresie narządu ruchu.

Kwalifikacja do zabiegów będzie dokonywał podczas konsultacji lekarz, a każda zakwalifikowana osoba będzie miała możliwość skorzystania z 10-dniowego cyklu zabiegów składających się z kinezyterapii i fizykoterapii dostosowanych do występującego u nich problemu zdrowotnego. Cały cykl będzie obejmował 30 zabiegów.
Program, o którym mowa jest realizowany w ramach działań zaplanowanych na lata 2023-2027 i stanowi kontynuację programów z okresów 2013-2017 oraz 2018-2022. Jako realizatorzy biorą w nim udział cztery placówki, które prowadzą zapisy seniorów. Ruszyły one już 6 maja. Szczegółowe informacje wraz z listą placówek można znaleźć tutaj.

Walka z nadmiarowością skierowań na rehabilitację

Przy tej okazji warto przypomnieć, że resort zdrowia dział na rzecz zlikwidowania nadmiernych kolejek na zabiegi z zakresu rehabilitacji leczniczej. Przejawem tych działań są toczące się do października 2024 roku prace na projektem rozporządzenia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu rehabilitacji leczniczej. Działania MZ skupiają wokół nadmiarowości wystawianych skierowań, które nie zawsze odpowiadają rzeczywistym potrzebom pacjentów, co z kolei jest spowodowane brakiem jasnych kryteriów różnicujących te potrzeby.

Znowelizowane przepisy mają doprecyzować, że kryteria dotyczące dalszego postępowania wobec pacjenta mają wynikać z oceny stanu klinicznego lub funkcjonowania pacjentów przed, w trakcie i po zakończeniu rehabilitacji leczniczej, przy pomocy zestawu standardowych, obiektywnych i porównywalnych skal medycznych oraz narzędzi pomiarowych, a w przypadku świadczeń gwarantowanych udzielanych w warunkach domowych wprowadza się alternatywę dla porady lekarskiej w postaci wizyty fizjoterapeutycznej specjalisty w dziedzinie fizjoterapii. Projekt zawiera także definicje celu terapeutycznego, specjalisty w dziedzinie fizjoterapii, udokumentowanego doświadczenia, a definicja „porady lekarskiej rehabilitacyjnej” została zastąpiona definicją „porady lekarskiej”. W przepisach ma również zostać doprecyzowany czas trwania świadczenia dla zabiegów w kriokomorze.

Podstawa prawna

rozporządzenia z 6 listopada 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu rehabilitacji leczniczej (j.t. Dz.U. z 2021 r. poz. 265)