Zgodnie z treścią komunikatu PEJ oficjalnie notyfikowano do Komisji Europejskiej projekt inwestycyjny pierwszej w Polsce elektrowni atomowej. Przedsiębiorstwo przypomina jednocześnie, że jest to proces odrębny od postępowania notyfikacyjnego, którego celem jest uzyskanie pomocy ze środków publicznych na realizację projektu inicjowanego przez państwo.
Notyfikacja niezbędnym krokiem w procesie budowy elektrowni atomowej w Polsce
Kwestia notyfikacji dokumentu w ramach Traktatu Euratom jest niezbędnym krokiem, który musi zostać podjęty przy każdym projekcie jądrowym organizowanym i realizowanym w państwach członkowskich UE. Chodzi przede wszystkim o ocenę całego przedsięwzięcia pod kątem zgodności ze wspomnianym traktatem ze szczególnym uwzględnieniem kwestii technicznych, ekonomicznych oraz tych dotyczących bezpieczeństwa.
Innymi słowy, chodzi o oficjalne poinformowanie urzędników KE, że Polska faktycznie chce budować swoją energetykę jądrową, jest na to konkretny plan i dowód na determinację w kwestii dopełnienia tegoż projektu.
„Zgłoszenie przez inwestora projektu do Komisji Europejskiej zgodnie z Traktatem Euratom to ważny kamień milowy w realizacji pierwszej polskiej elektrowni jądrowej. Dokonywane postępy w realizacji projektu pierwszej polskiej elektrowni jądrowej to wyraz naszej determinacji, by zapewnić Polsce bezpieczne i stabilne źródło energii na dziesięciolecia” - zaznaczył, cytowany w komunikacie, pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej Wojciech Wrochna.
Postępowanie notyfikacyjne skutkować będzie uzyskaniem od KE opinii na temat projektu, a ta jest niezbędna do dalszych działań. Chodzi tutaj przede wszystkim o uzyskanie zezwolenia na budowę ze strony Polskiej Agencji Atomistyki.
Gdzie ma stanąć pierwsza polska elektrownia atomowa?
Miejscem, gdzie ma stanąć pierwsza polska elektrownia atomowa, jest nadmorska gmina Choczewo w województwie pomorskim, a dokładniej w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino. Decyzja o takim umiejscowieniu jest efektem badań środowiskowych, które prowadzone były od 2017 roku. Według polskich władz spełnia ona wszystkie wymogi, które stawiane są tego rodzaju obiektom.
Projekt budowy zakłada trzy reaktory w technologii AP1000 o mocy po 1250 MWe brutto. PEJ potwierdza, że są to najnowocześniejsze reaktory generacji III/III+ i cechują się wydajnością, rozbudowanymi systemami bezpieczeństwa oraz niezawodnością. Inwestycja ta może zaspokoić zapotrzebowanie na prąd aż 12 milionów gospodarstw domowych w całym kraju. Rozpoczęcie prac pierwszego reaktora planowane jest na rok 2036.