Szwedzkie Gripeny w ochronie polskiego nieba

Rząd w Sztokholmie przekazał w czwartek, że szwedzkie samoloty bojowe Gripen będą strzec polskiej przestrzeń powietrznej operując z terytorium Polski w ramach misji NATO Air Policing, a także ochraniać pomoc dla Ukrainy. "Po raz pierwszy nasze myśliwce będą brać udział w patrolowaniu przestrzeni powietrznej z terytorium sojusznika" - podkreślił minister obrony Szwecji Pal Jonson na konferencji prasowej.

Sztab Generalny Wojska Polskiego odniósł się do tych informacji na platformie X. "W obliczu rosnących zagrożeń dla bezpieczeństwa Europy Środkowo-Wschodniej współpraca wojskowa między Polską a Szwecją nabiera szczególnego znaczenia. Oba nasze kraje, choć od lat utrzymują bliskie relacje w zakresie obronności, teraz jeszcze bardziej zacieśniają współpracę dzięki członkostwu Szwecji w NATO" - podkreślił SG WP.

Działania Gripenów w Polsce mają na celu odstraszanie i obronę

W Polsce w kwietniu i maju ma stacjonować od sześciu do ośmiu samolotów Gripen z pilotami i personelem serwisowym. Myśliwce mają strzec polskiej przestrzeni powietrznej w ramach nadzoru przestrzeni powietrznej NATO. Według Jonsona celem wysłania Gripenów do Polski "jest odstraszanie lub, w najgorszym przypadku, zapewnienie obrony, gdyby nastąpił zbrojny atak". "Samoloty będą operować w północnej strefie nadzoru powietrznego NATO" - uściślił.

Rząd Szwecji poinformował również o planach wysłania od czerwca do sierpnia br. do ośmiu Gripenów, aby ochraniać NSATU (Centrum Wsparcia Bezpieczeństwa i Szkolenia NATO dla Ukrainy), a także wspierać pomoc dla Ukrainy.

Szwecja wspiera Ukrainę niezależnie od zaangażowania USA

Szefowa szwedzkiej dyplomacji Maria Malmer Stenergard pytana przez dziennikarzy zaprzeczyła jakoby działania Szwecji miały związek z możliwym mniejszym zaangażowaniem USA w bezpieczeństwo Europy. "Jest to zadanie rotacyjne wśród członków sojuszu" - podkreśliła.

Zmiana lokalizacji stacjonowania szwedzkich samolotów w misjach NATO

Szwecja do tej pory uczestniczyła w patrolach NATO w regionie Morza Bałtyckiego, ale samoloty stacjonowały na szwedzkim terytorium. (PAP)