Karol Nawrocki – zarzuty i kontrowersje
Ustawka kibolska (bójka 2009): W ostatnim okresie kampanii ujawniono przeszłość Karola Nawrockiego związaną ze środowiskiem pseudokibiców. Wirtualna Polska dotarła do informacji, że w październiku 2009 r. młody Nawrocki uczestniczył w tzw. ustawce – bijatyce z udziałem ponad 100 pseudokibiców (starcie grup kiboli Lechii Gdańsk i Lecha Poznań). W bójce brały udział osoby później skazane za działalność w gangach (handel narkotykami, broń itp.). Sam Nawrocki nie zaprzecza – przyznał publicznie, że „jeśli chodzi o formy szlachetnej, męskiej walki wręcz, to w [jego] życiu tego było dużo”, tłumacząc, iż trenował boks i traktował takie starcia jako sportową rywalizację. Prawica starała się bagatelizować ten epizod (poseł PiS Paweł Szefernaker stwierdził, że „nie ma się czego wstydzić”, bo Nawrocki był bokserem), natomiast wiele mediów wskazywało na problem „brunatnych” powiązań kandydata.
Źródła: TVP Info (komentarze umniejszające), Gazeta Polska (wypowiedzi Szefernakera), Wirtualna Polska (artykuł śledczy), Rzeczpospolita, Onet, TVN24 (relacje z przyznania się Nawrockiego), Oko.press.
Afera Grand Hotel: Poważne oskarżenie na finiszu kampanii dotyczyło pracy Nawrockiego jako ochroniarza w sopockim Grand Hotelu na początku lat 2000. Onet ujawnił relacje świadków, według których młody Karol Nawrocki uczestniczył w procederze sprowadzania prostytutek klientom hotelu ( w latach 2002–2007). Koledzy z tamtego okresu twierdzą, że Nawrocki organizował dostarczanie kobiet do pokoju klienta w zamian za "prowizję". Sprawa wywołała ogromne kontrowersje na finiszu kampanii. Nawrocki zaprzeczył tym zarzutom i złożył pozew przeciwko Onetowi w trybie wyborczym, nazywając publikację „brudną kampanią”.
Źródła: TVP Info, Sieci, Onet (raport śledczy), Polsat News, Gazeta Wyborcza, OKO.press.
Mieszkanie od Jerzego Ż.: Sprawa dotycząca przejęcia przez Nawrockiego mieszkania od starszego mężczyzny, Jerzego Ż., w 2012 r. Mieszkanie miało być przekazane w zamian za opiekę, ale pojawiły się wątpliwości co do legalności i moralności transakcji. Pojawiły się także informacje, że Jerzy Ż. był wcześniej karany za przestępstwa seksualne. Pomimo negatywnej opinii ABW, Nawrocki otrzymał poświadczenie bezpieczeństwa. W kampanii ogłosił, że przekazał mieszkanie organizacji charytatywnej.
Źródła: TVP Info, DGP, Bankier.pl, Gazeta Wyborcza, Onet, TVN24.
Używanie snusa w debacie: Podczas telewizyjnej debaty 23 maja 2025 r. Nawrocki został przyłapany na zażywaniu snusa. Początkowo tłumaczył, że to guma tytoniowa, ale jego sztab potwierdził, że był to snus. Wywołało to burzę w mediach i komentarze dotyczące profesjonalizmu i wizerunku kandydata.
Źródła: TV Republika, TVN24, Polskie Radio 24, Onet, WP.
Rafał Trzaskowski – zarzuty i kontrowersje
Afera śmieciowa w stołecznym ratuszu: W kampanii przypomniano zarzuty wobec warszawskiego ratusza związane z korupcją przy przetargach na gospodarowanie odpadami. Prokuratura postawiła zarzuty korupcyjne Włodzimierzowi Karpińskiemu, byłemu sekretarzowi miasta, który miał przyjąć ok. 5 mln zł łapówek. Choć Trzaskowski nie został formalnie oskarżony, opozycja zarzucała mu brak nadzoru w latach 2023-2025 nad podległymi urzędnikami. Sprawa była intensywnie nagłaśniana przez sztab PiS.
Źródła: TVP Info, Gazeta Polska, Dziennik Gazeta Prawna, Bankier.pl. Wyborcza, TOK FM.
Nielegalne finansowanie kampanii (Akcja Demokracja): Kontrowersja dotyczy rzekomego nielegalnego wsparcia kampanii Trzaskowskiego przez fundację Akcja Demokracja, która miała prowadzić sponsorowaną kampanię przeciw jego przeciwnikom. PiS zarzucił sztabowi obejście limitów finansowych i złożył wniosek do prokuratury. Trzaskowski zaprzeczył związkom z tą działalnością.
Źródła: TVP Info, Radio Maryja, Wirtualna Polska, Bankier.pl, TOK FM,
„Piwo z Mentzenem”: Niedawne spotkanie Rafała Trzaskowskiego i Sławomira Mentzena w toruńskim pubie po wspólnej debacie internetowej wywołało kontrowersje w mediach i internecie. Część sympatyków obu stron uznała to za zdradę ideałów, inni za przykład kultury politycznej. Sprawę komentowali politycy, dziennikarze i sam Mentzen.
Źródła: TV Republika, Interia, Polsat News, Wyborcza, Onet.
Zarzuty o używanie substancji psychoaktywnych: Prawicowe media i influencerzy sugerowali, że Trzaskowski mógł zażywać środki psychoaktywne, choć nie przedstawiono dowodów. Sam kandydat nie odniósł się do tych spekulacji, które były szeroko komentowane i dementowane przez media liberalne.
Źródła: Wszystko Co Najważniejsze, Wyborcza (reakcja), Konkret24 (fact-checking).
Światopogląd i znajomi („tęczowy Rafał”): Prawicowe media i politycy wykorzystywali deklaracje Trzaskowskiego ws. praw osób LGBT+ i jego udział w Paradach Równości, aby kreować go jako kandydata „ideologii gender”. Temat powracał w końcówce kampanii, zwłaszcza w retoryce PiS.
Źródła: TVP Info, Sieci, Newsweek, OKO.press, Konkret24.
Jak sporządziłem zestawienie
Zestawienie zostało przygotowane z pomocą sztucznej inteligencji (SI), która przeanalizowała tysiące publikacji z głównych mediów w Polsce od prawicowych, przez centrowe, po liberalno-lewicowe. Uwzględniono zarówno poważne zarzuty i afery, jak i mniej istotne, lecz głośno komentowane incydenty wizerunkowe. Wykorzystanie SI miało pozwolić na zachowanie neutralności w tej publikacji, ale oczywiście pamiętajmy, że i SI bywają stronnicze. Zestawienie nie uwzględnia informacji pojawiających się wyłącznie w mediach społecznościowych, z uwagi na brak możliwości potwierdzenia ich rzetelności i pochodzenia. Naszym celem było jedynie zebranie w jednym miejscu tych zarzutów wobec kandydatów, które docierają za pośrednictwem mediów do milionów polskich wyborców.