Jak poinformował w środę brazylijski Narodowy Instytut Badań Przestrzennych (Inpe), nigdy jeszcze podczas jednego miesiąca nie zaobserwowano w amazońskich lasach tak wysokiej liczby pożarów. Kierownictwo ośrodka badawczego przypomniało, że analizy te są prowadzone od końca XX w.

Winna długotrwała susza

"Dotychczas rekordowym miesiącem pod względem pożarów był luty 2007 r., kiedy w Amazonii pojawiło się ich 1761" - sprecyzowały władze Inpe. Różnica, jak odnotowały, jest jeszcze większa w porównaniu kończącego się lutego 2024 r. z podobnym miesiącem w 2023 r., kiedy wybuchły tam 734 pożary.

Reklama

W lutym br. najwięcej pożarów w brazylijskiej części Amazonii pojawiło się w stanie Roraima – ponad 2 tysiące - zauważył Inpe. Wśród głównych przyczyn masowo pojawiającego się w Puszczy Amazońskiej ognia władze brazylijskie wymieniają przede wszystkim długotrwałą suszę.

W środowym komunikacie brazylijskie ministerstwo środowiska podało, że wpływ na niedobory wody i wysokie temperatury powietrza ma wyjątkowo silny w tym roku El Nino, czyli fenomen atmosferyczny polegający na nagłym ociepleniu powierzchni wód oceanicznych na wschodnim Pacyfiku. Zjawisko to powoduje zmiany w układzie atmosferycznym, m.in. zmiany w rozkładzie opadów deszczu na świecie.

Marcin Zatyka