Reklama
Reklama

10 technik manipulacji w miejscu pracy. Jak się przed nimi bronić?

23 lipca 2016, 08:12
Problemem nie jest twój brak poczucia humoru, ale intencja, a jaką manipulator zażartował. A zrobił to po to, aby osłabić twoją pewność siebie i poczucie własnej wartości. Podstęp tej techniki polega na tym, że złe intencje są ukryte pod płaszczykiem niewinnego żartu. Jeśli poczujesz się zaatakowany lub zaprotestujesz, manipulator będzie mógł oskarżyć cię o brak poczucia humoru. Tak jak drapieżnik bawiący się swoją ofiarą, manipulator może odczuwać sadystyczną przyjemność, agresywnie żartując ze swojej ofiary – bez ponoszenia odpowiedzialności, bo to przecież „tylko żart”. Jak się przed tym bronić? Odpowiadając złośliwym żartem na złośliwy żart, możesz jeszcze bardziej rozkręcić to zjawisko. Poza tym dzięki temu manipulator uzyskuje dodatkowe alibi i powód do dalszych żartów. Mimo wszystko zatem należy zaprotestować i dać jasno do zrozumienia, że nie będziesz tolerował takich sytuacji.
Problemem nie jest twój brak poczucia humoru, ale intencja, a jaką manipulator zażartował. A zrobił to po to, aby osłabić twoją pewność siebie i poczucie własnej wartości. Podstęp tej techniki polega na tym, że złe intencje są ukryte pod płaszczykiem niewinnego żartu. Jeśli poczujesz się zaatakowany lub zaprotestujesz, manipulator będzie mógł oskarżyć cię o brak poczucia humoru. Tak jak drapieżnik bawiący się swoją ofiarą, manipulator może odczuwać sadystyczną przyjemność, agresywnie żartując ze swojej ofiary – bez ponoszenia odpowiedzialności, bo to przecież „tylko żart”. Jak się przed tym bronić? Odpowiadając złośliwym żartem na złośliwy żart, możesz jeszcze bardziej rozkręcić to zjawisko. Poza tym dzięki temu manipulator uzyskuje dodatkowe alibi i powód do dalszych żartów. Mimo wszystko zatem należy zaprotestować i dać jasno do zrozumienia, że nie będziesz tolerował takich sytuacji. / ShutterStock
Reklama
Reklama
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Powiązane

Reklama

Komentarze(18)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • zann
  2016-07-24 22:28:28
  Zatytuowali slajdy jako " 10 technik manipulacji w pracy" a jedyną radą jest "nie rozmawiaj z nim" "odetnij nim kontakt" taa jasne mam nie rozmawiac z szefową
  4
  pokażodpowiedzi (1)
 • odyseus
  2016-07-24 10:35:45
  Głupi artykuł. Miałem okazję czytać książkę o podobnej tematyce. NIE POLECAM. Pomimo tego, że część informacji jest jak najbardziej prawdziwa, to sam kontekst jest straszliwie niedojrzały. Wprowadza straszny bałagan w relacjach. Prawie u każdej osoby można znaleźć coś z "toksycznej osobowości".
  20
 • x
  2016-07-24 12:54:21
  Każdy z nas manipuluje innymi w otoczeniu nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Należy sobie zadać pytanie jaki jest cel manipulatora, co on chce osiągnąć. Głównie sprowadza się to do wywołania odpowiedniej reakcji w docelowej osobie. Jak temu przeciwdziałać? Po prostu nie reagować zgodnie z oczekiwaniami manipulatora. Zirytuje się w końcu i sobie pójdzie.
  3
 • pzdr
  2016-07-24 12:21:26
  s. 10 - "istotnych innych" .... zgaduję, że chodziło o pojęcie "significant other". proszę jeszcze trochę przećwiczyć tłumaczenie.
  3
 • kp
  2016-07-24 12:13:43
  U ofiaty nazywa sie to brakiem wiary w siebie. Trzeba uwieżyć , że się potrafi a wtedy żaden mobing nie działa......................
  2
 • Pani B.
  2016-07-28 22:34:16
  Dobry artykuł. Nie wszyscy są silni psychicznie, niektórzy doznali mało miłości i wsparcia i mają niższe poczucie własnej wartości i potrzebują pomocy.
  1
 • Salamander
  2016-07-24 14:54:38
  Zabawne błędy w tlumaczeniu, następnym razem podajcie źróło, bo tak to wieś i kaszana.
  1
  pokażodpowiedzi (2)
 • Arkadiusz
  2016-07-23 10:19:26
  Przejście na 7 stronę nie działa
  1
 • LLu
  2016-08-29 09:22:16
  Dla leniwych czytelników streszczenie artykułu: nie rozmawiaj z manipulantem- koniec.
  0
 • Qłality
  2016-07-23 17:58:34
  Opisy ciekawe. Choć nie mam pewności, czy zawsze odcięcie lub ucieczka jest jedynym skutecznym wyjściem. Oczywiście z głupim nie warto się kłócić, bo raz ktoś z boku może nie zauważyć różnicy, dwa nagle zauważymy że taplanie sie w błocie sprawia naszemu oponentowi przyjemność. Na narcyza w pracy idealnie jest strącać go z jego piedestału aktywnym ignorowaniem np. "Przepraszam, znowu zapomniałem, jak ty masz na imię"?
  1
Reklama
Reklama

Zobacz więcej

Reklama
image for background

Przejdź do strony głównej