Kraje najbardziej zainteresowane polityką

Największy odsetek badanych interesuje się polityką w Finlandii oraz Brazylii (36 procent). Niewiele mniej osób jest zainteresowanych tą dziedziną w Niemczech (35 proc.) oraz RPA (taki sam odsetek). Kolejne kraje na tej liście mocno odstają od wspomnianej czwórki. Powyżej 20 proc. badanych wyraża zainteresowanie polityką w Indiach, Meksyku, USA oraz Chinach. Poniżej 20 proc. osób powiedziało to samo o sobie we Francji i Japonii (19 proc.).

Zaskakiwać może, że stopień zainteresowania sprawami politycznymi nie jest skorelowany ze stopniem zamożności kraju czy jakością jego demokracji. Dziwi szczególnie to, że ludzi mało obchodzi polityka w krajach o tak rozwiniętej demokracji liberalnej jak Francja i Japonia.

Miejsce polityki w rankingu zainteresowań

Trochę inny obraz otrzymamy, jeżeli uporządkujemy występujące zainteresowania na podstawie odsetka wskazań.

Okaże się, że polityka znajduje się najwyżej w Niemczech (5. pozycja), Finlandii (6. pozycja), Japonii (8. pozycja) oraz Chinach (9. pozycja). W takim ujęciu w Brazylii ta dziedzina znalazła się dopiero na 12. miejscu. Te różnice w obu zestawieniach wynikają po prostu z tego, że respondenci w niektórych krajach „mają” znacznie więcej zainteresowań niż w innych (tzn. chętniej wskazują dowolną dziedzinę jako interesującą ich).

Czym najbardziej interesują się ludzie?

Respondenci we wszystkich badanych krajach bardziej interesowali się muzyką/filmem/ telewizją, podróżami oraz zdrowiem i sprawnością fizyczną niż polityką. Prawie we wszystkich woleli także sport oraz kuchnię. Polityka wygrywała natomiast zazwyczaj z grami komputerowymi i e-sportem oraz celebrytami.

Dane pochodzą z badania Statista Consumer Insights, które zostało przeprowadzone w okresie od lipca 2023 do lipca 2024 roku na respondentach w wieku 18-64 lata. W badaniu uwzględniono 21 krajów. Respondenci mieli do wyboru 18 różnych zainteresowań.