Nokia otwiera laboratorium 5G na Politechnice Śląskiej. "To szansa dla studentów na zapoznanie się z technologią 5G w rzeczywistych warunkach".

"Od 2014 roku firma współpracuje z Politechniką Śląską. W ramach partnerstwa inżynierowie z Nokii uczestniczyli w prowadzeniu zajęć, podczas których m.in. prezentowali działanie produktów firmy. Nokia organizuje również dodatkowe warsztaty i laboratoria dla studentów, którzy chcą zdobywać wiedzę i praktyczne umiejętności również po zajęciach. Dostęp do laboratorium to szansa dla studentów na zapoznanie się z technologią 5G w rzeczywistych warunkach" - czytamy w komunikacie.

W dalszych planach jest rozbudowa laboratorium o kolejne sprzęty pozwalające na dokonanie jeszcze dokładniejszych pomiarów oraz współudział w zajęciach i innych wydarzeniach. Dzięki tej współpracy studenci mają szansę na zdobywanie najaktualniejszej wiedzy w jak najlepszych warunkach oraz zgodnie z potrzebami dynamicznie rozwijającego się rynku nowych technologii, podano także

Spółka posiada ponadto Centrum Technologiczne Nokii w Krakowie, które specjalizuje się w badaniach i rozwoju technologii radiowych dla naszych klientów na całym świecie.

"W krakowskim laboratorium R&D w 800 szafach telekomunikacyjnych na powierzchni 3000 m2 mieści się 20 000 urządzeń do testowania stacji bazowych. Znajduje się w nim ponad 100 tuneli i komór do testowania, w których zainstalowane są linie testowe odwzorowujące środowisko klienckie" - czytamy dalej.

Reklama

Jako placówka badawczo-rozwojowa Nokia współpracuje ze szkołami wyższymi w całej Polsce. Do tej pory Nokia sfinansowała i zbudowała laboratorium LTE na Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie i laboratorium 5G na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Nokia to fiński producent rozwiązań telekomunikacyjnych dostarczający sprzęt dla wszystkich technologii dostępu radiowego. Nokia dysponuje placówkami badawczo-rozwojowymi na całym świecie, w tym zatrudnia tysiące inżynierów w Polsce - w swoich biurach we Wrocławiu, Krakowie, Bydgoszczy i Warszawie.