Chodzi o projekt nowego rozporządzenia ministra edukacji w sprawie ramowych planów nauczania dla publicznych szkół. Opublikowany został w środę na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji.

HiT odchodzi, nadchodzi edukacja obywatelska

Wśród ważniejszych zmian zaproponowanych w projekcie jest rezygnację z nauczania przedmiotu historia i teraźniejszość, począwszy od roku szkolnego 2024/2025 w klasie I liceum ogólnokształcącego, technikum, branżowej szkoły I stopnia, liceum ogólnokształcącego dla dorosłych prowadzącego zajęcia w formie stacjonarnej i w semestrze I i II liceum ogólnokształcącego dla dorosłych prowadzącego zajęcia w formie zaocznej. W następnych latach przedmiot ten ma nie być nauczany także w kolejnych klasach i semestrach tych szkół, aż do całkowitego wygaszenia tego przedmiotu - w roku szkolnym 2025/2026 HiT nie będzie nauczany w klasie II liceum ogólnokształcącego i technikum, a w roku szkolnym 2026/2027 w klasie III technikum.

Reklama

Związane jest to z zapowiedzianymi przez ministrę edukacji Barbarę Nowacką zmianami w podstawie programowej kształcenia ogólnego polegającymi na wprowadzeniu nowego przedmiotu - edukacji obywatelskiej, która ma zastąpić przedmiot historia i teraźniejszość. Nowy przedmiot ma być realizowany od roku szkolnego 2025/2026 w klasie II szkoły ponadpodstawowej.

W porównaniu z obecnie obowiązującym rozporządzeniem w projekcie dodano obowiązek realizowania zajęć dotyczących nauki pierwszej pomocy w klasach I–III szkoły podstawowej. Zgodnie z projektem zajęcia te mają być realizowane na obowiązkowych zajęciach edukacyjnych z zakresu edukacji przyrodniczej realizowanej w ramach edukacji wczesnoszkolnej. Na tym etapie edukacyjnym w ramach edukacji przyrodniczej podstawa programowa przewiduje m.in. naukę umiejętności reagowania stosownym zachowaniem w sytuacji zagrożenia bezpieczeństwa, zdrowia ucznia lub innej osoby.

Nauka pierwszej pomocy

W projekcie rozporządzenia zaproponowano też rozszerzenie katalogu zajęć, które mają być realizowane podczas zajęć z wychowawcą w klasach IV-VIII w szkołach podstawowych oraz w szkołach ponadpodstawowych o zajęcia dotyczące nauki udzielania pierwszej pomocy. Katalog ten obejmuje zajęcia dotyczące problemów zdrowotnych, prawnych, finansowych, klimatycznych i ochrony środowiska.

Obecnie nauka udzielania pierwszej pomocy jest uwzględniona w podstawie programowej kształcenia ogólnego w ramach edukacji dla bezpieczeństwa – przedmiotu nauczanego w klasie VIII szkoły podstawowej i w klasach I liceum ogólnokształcącego, technikum i branżowej szkoły I stopnia.

Wśród zaproponowanych zmian w stosunku do zapisów obecnego rozporządzenia znalazło się też skrócenie z dwóch lat do jednego roku okresu, o jaki może zostać przedłużona uczniowi nauka w branżowej szkole II stopnia lub szkole policealnej.

Zmiany dla szkół branżowych

Zaproponowano też zwiększenie liczby godzin przedmiotów ogólnokształcących w klasie II branżowej szkoły II stopnia (i odpowiednio zmniejszenie tej liczby w klasie I) oraz umożliwienie dyrektorowi branżowej szkoły II stopnia zaplanowanie takiej organizacji obowiązkowych zajęć edukacyjnych, aby słuchacz klasy II branżowej szkoły II stopnia mógł przystąpić do egzaminu zawodowego w styczniu lub w lutym danego roku.

Projekt ma zastąpić rozporządzenie ministra edukacji w sprawie ramowych planów nauczania dla publicznych szkół z kwietnia 2019 r. W zakresie pozostałych przedmiotów w większości przewiduje analogiczne rozwiązania jak dotychczas.

Projektowane rozporządzenie ma wejść w życie z dniem 1 września 2024 r.

Autorka: Danuta Starzyńska-Rosiecka