Siedzący tryb życia bezsprzecznie niesie za sobą wiele zagrożeń. Praca przed komputerem ma znaczący wpływ na zdrowie. Według badań przeprowadzonych przez HealthDesk – firmy specjalizującej się w programach wellness dla przedsiębiorstw – aż 79,1 proc. pracowników odczuwa ból właśnie z powodu pracy przy biurku. Chociaż 86,2 proc. respondentów określiło swój stan zdrowia jako dobry, a nawet – bardzo dobry, to jednocześnie prawie 80 proc. zgłosiło dolegliwości bólowe.

Skąd taka różnica? Pracownicy reagują dopiero na ostry, intensywny ból, którego nie sposób zbagatelizować. Dopiero, gdy nie są w stanie pracować lub wykonywać codziennych obowiązków, szukają pomocy. „Strefą bólową” raport określa lokalizację najczęstszych dolegliwości: pracownicy narzekają na głowę (35 proc. respondentów), barki, oczy, szyję (57 proc.) i łopatki, a także kość krzyżową (ponad 50 proc.) i nadgarstki.

CZY WYNAGRODZENIA W FIRMACH POWINNY BYĆ JAWNE?

Co więcej, do skutków ubocznych pracy statycznej wraz z wysuniętą do przodu głową należy też zmiana położenia żuchwy, co może doprowadzić do powstawania chorób ortodontycznych i stomatologicznych. W raporcie HealthDesk aż 35 proc. osób zgłasza ból głowy występujący w pracy. Jak twierdzą eksperci, nie jest to kwestia samej głowy, ale ból promieniuje z innych przeciążonych miejsc. Co piąty pracownik uskarża się na ból oczu w pracy – to syndrom oka biurowego czy też syndrom widzenia komputerowego. Objawy te wywołane są wydłużoną (ponad 2 godziny dziennie w przypadku braku przerw) pracą przed monitorem.

Raport zwraca uwagę również na zdrowie psychiczne. Aż 80,9 proc. badanych pracuje pod wpływem stresu. Przekłada się to również na produktywność: co czwarty pracownik z powodu stresu pracuje mniej efektywnie. Ma znaczenie również to, że część pracowników biurowych pracuje już poza godzinami pracy. Niedobory światła słonecznego w okresie zimowym dotykają 72,9 proc. badanych pracowników biurowych.

Według ekspertów z HealthDesk, wyzwaniem dla rynku przedsiębiorców jest praca nad poprawieniem statystyk dotyczących zdrowia i odczuwanego stresu pracowników biurowych.
„Konieczne będzie także zwiększanie poczucia bezpieczeństwa i satysfakcji z wykonywanej pracy dla pracowników biurowych” – podsumowuje raport.

>>> Czytaj też: Legalna marihuana napędza dziki rynek. Nauka miesza się z naciągactwem