EBI ma nadzieję, że nowy mechanizm finansowy pobudzi inwestycje w przedsiębiorstwa zajmujące się najnowocześniejszymi technologiami z obszaru sztucznej inteligencji (SI), a także wesprze strategię cyfrową Komisji Europejskiej.

"Potencjał SI jest ogromny. Już dziś możemy dostrzec początkowy wpływ sztucznej inteligencji na wiele dziedzin naszego codziennego funkcjonowania, a w przyszłości będzie to decydujący czynnik dla naszego sposobu pracy, nauki i życia" - podkreśliła cytowana w komunikacie wiceprezes EBI, była minister finansów Teresa Czerwińska.

Europejski sektor sztucznej inteligencji ma o wiele miliardów mniejsze wsparcie finansowe niż jego konkurenci w Stanach Zjednoczonych i Chinach. Uruchomiony właśnie instrument ma to zmienić. Wsparcie tego obiecującego sektora nie jest zupełną nowością. Europejski Bank Inwestycyjny i Europejski Fundusz Inwestycyjny (EFI) wypracowały już specjalistyczną wiedzę w tym zakresie w ramach programu pilotażowego dotyczącego sztucznej inteligencji/łańcucha blokowego (blockchain) o wartości 100 mln euro.

"Korzystając z naszych zasobów i łącząc wiedzę fachową oraz dostęp do rynku EBI i EFI, jesteśmy pionierami nowych sposobów finansowania sztucznej inteligencji i pomagamy zachęcać do większych inwestycji w tym ważnym sektorze" - zaznaczyła Czerwińska.

Reklama

Nowy instrument jest częścią większej inicjatywy Grupy EBI i Komisji Europejskiej, która ma na celu wspieranie rozwoju cyfrowej przyszłości Europy w takich dziedzinach, jak obliczenia o wysokiej wydajności, technologie kwantowe i cyberbezpieczeństwo.

Zdaniem byłej polskiej minister finansów, jeśli Europa chce zachować konkurencyjność, a także kształtować warunki rozwoju i stosowania sztucznej inteligencji, sama musi przewodzić rozwojowi tej technologii.

Unijny komisarz ds. rynku wewnętrznego Thierry Breton uważa, że Europa ma wszystko, czego potrzeba, aby stać się ośrodkiem nowatorskich rozwiązań w dziedzinie sztucznej inteligencji. "Mamy talent i bogactwo danych przemysłowych - oba te elementy zapewnią nam ważną przewagę komparatywną w dziedzinie sztucznej inteligencji, jeśli będziemy je mądrze wykorzystywać. Tworzymy ramy, aby wykorzystać nasze mocne strony i zbudować zaufanie, m.in. poprzez jasne i przewidywalne zasady" - oświadczył Francuz.

Środki z nowego instrumentu mają być dostępne nie tylko w krajach Unii Europejskiej, ale też w tych, które biorą udział w programie "Horyzont 2020". Pieniądze mają być wykorzystane w ciągu najbliższych czterech lat. EBI spodziewa, że współpracując z prywatnymi inwestorami, uda się mu wesprzeć około 20–30 małych i średnich przedsiębiorstw. Nacisk ma być położony na firmy na wczesnym etapie rozwoju, inwestujące w rozwój przełomowych aplikacji SI.

Nie ma żadnych kopert narodowych. Wnioski na potencjalne współinwestycje będą rozpatrywane na podstawie kolejności zgłoszeń oraz merytorycznej strony propozycji.