Tajwan produkuje 92 procent półprzewodników logicznych, których komponenty są mniejsze niż 10 nanometrów. Im mniejsze, tym można upakować większą moc obliczeniową na jak najmniejszym obszarze. Najmniejsze komponenty są jednocześnie szybsze i bardziej energooszczędne.

Jako pierwsi komponenty o wielkości poniżej 10 nanometrów wprowadzali producenci z Tajwanu i Korei Południowej. Jak pokazuje grafika z danymi z 2019 roku, inne ośrodki produkcyjne nie poszły w ich ślady w produkcji tego typu zaawansowanych płytek do układów logicznych. Chociaż typ ten stanowił zaledwie 2 procent światowej produkcji półprzewodników w tamtym roku, oczekuje się, że jego udział wzrośnie w ramach trwających innowacji w sektorze. Natomiast już teraz odgrywają one kluczową rolę w najnowocześniejszych technologiach, na przykład w smartfonach.

W trakcie pandemii niewiele się zmieniło jeśli chodzi o lokalizacje produkcji, ale obecnie rządy zaczynają działać w kierunku relokacji. Wstrząsy w łańcuchach dostaw i geopolityczne napięcia między Chinami a Tajwanem, których kulminację widzieliśmy w 2022 roku, skłoniły rządy USA oraz UE (czyli regionów, które są uzależnione od azjatyckiej produkcji najnowocześniejszych mikroczipów) do podjęcia inicjatywy mającej na celu zakwestionowanie status quo.

Biorąc jednak pod uwagę gigantyczne globalne dysproporcje w produkcji półprzewodników, wprowadzenie prawdziwych zmian może być bardzo odległe w czasie. Intel, amerykański producent chipów, wprowadza właśnie na rynek swój pierwszy produkt wielkości poniżej 10 nanometrów, podczas gdy firma Taiwan Semiconductor Manufacturing Company zrobiła to już w 2016 roku.

Reklama
ikona lupy />
Udział produkcji półprzewodników według typu i miejsca produkcji / statista.com

Projektowanie i produkcja mikroprocesorów

Jak pokazują dane Semiconductor Industry Association, światowy przemysł mikroprocesorów jest obecnie zdominowany przez kilka ośrodków geograficznych. Projekty komponentów powstają przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych i Korei Południowej, podczas gdy za etapy produkcji i montażu/pakowania odpowiadają głównie Chiny i Tajwan.

Branża półprzewodnikowa odnotowuje stały wzrost popytu ze względu na rosnące wykorzystanie jej produktów praktycznie we wszystkich sektorach, od smartfonów aż po zastosowania w branży motoryzacyjnej i przemyśle.

Przemysł półprzewodnikowy dzieli się na kilka odrębnych obszarów: projektowanie, produkcja (z podziałem na pozyskiwanie materiałów i produkcję sprzętu, a takżtechnologiee faktyczną produkcję płytek) i wreszcie montaż komponentów.

Firmy, które mogą wykonać wszystkie kroki, nazywane są producentami urządzeń wbudowanych (IDM), na przykład Samsung i Intel. Inne firmy nie mają zakładów produkcyjnych i tylko projektują chipy.

ikona lupy />
Przemysł półprzewodników według działalności w regionach w 2021 r. / statista.com