Według firmy SimilarWeb zajmującej się analizą danych, wykorzystanie chatbota na komputerach stacjonarnych i urządzeniach mobilnych wzrósł w zeszłym tygodniu w USA o około 12 proc. w porównaniu z tygodniem poprzednim.

YipitData, inna firma zajmująca się analizą danych, podała, że dzienne wykorzystanie ChatGPT osiągnęło najniższy poziom w sierpniu, a następnie wzrosło w drugiej połowie miesiąca. Jednak mimo ostatnich wzrostów ruch jest znacznie niższy niż wiosenny szczyt ChatGPT.

Początek roku szkolnego zwiększa ruch ChatGPT

Reklama

Niedawny wzrost ruchu, który nastąpił po zakończeniu przerwy wakacyjnej i powrocie uczniów do szkół w USA, może wzbudzić obawy dotyczące powszechnego stosowania ChatGPT wśród uczniów. Zamiast samodzielnie opracowywać materiały, mogę skorzystać z narzędzia AI, aby w ciągu kilku sekund wygenerowć podsumowanie notatek. Mogą też wykorzystywać narzędzie AI do pisania prac semestralnych i innych zadań.

„Z naszej analizy wynika, że powrót do szkoły wydaje się czynnikiem przyczyniającym się do odbicia, ale nie jest to jedyny powód” – wynika z niedawnego raportu YipitData. Firma zbadała użytkowników uważanych za studentów, ponieważ odwiedzali domeny związane z edukacją i odkryła, że wykorzystanie ChatGPT w tej grupie wzrosło o 21 proc. (wyniosło 8 proc. w przypadku użytkowników spoza grupy).

Inna firma analityczna Sensor Tower podała, że tygodniowa liczba użytkowników aplikacji ChatGPT na całym świecie wzrosła o ponad 10 proc. w obu ostatnich dwóch tygodniach sierpnia, kiedy duża część uczniów w Stanach Zjednoczonych wróciła do szkół. Firma stwierdziła, że wzrost ten wynika również częściowo z ożywienia na rynkach Indii i Brazylii.

Rozliczenie szkół z technologią AI

Jak wynika z raportu UBS, powołującego się na dane LikeWeb, po uruchomieniu w listopadzie ChatGPT przyciągnął 100 milionów użytkowników w ciągu dwóch miesięcy. Jednak po miesiącach gwałtownego wzrostu ruch zaczął spadać. Według LikeWeb wykorzystanie ChatGPT w USA spadło o 10 proc. w maju, 15 proc. w czerwcu i kolejne 4 proc. w lipcu.

Rozwój ChatGPT wymusił na szkołach rozliczenie się z tą technologią. Niektóre zdecydowały się na jej całkowity zakaz, a inne próbowały włączyć ją do swoich programów nauczania, aby pomóc uczniom w nauce. Chociaż niektóre szkoły wdrażają nowe wytyczne, wiele z nich pozwala nauczycielom decydować, w jaki sposób uczniowie mogą korzystać z narzędzi sztucznej inteligencji na lekcjach.