Po ogłoszeniu tej informacji akcje firmy wzrosły na giełdzie NASDAQ o 2,73 proc.

Amerykańska firma produkująca procesory jest obecna w Izraelu od 1974 r. Ma tam zlokalizowane cztery zakłady rozwojowe i produkcyjne, w tym jeden w Kiryat Gat, o nazwie Fab 28. Powstaje tam technologia Intel 7, czyli chipy wytwarzane w technologii 10 nanometrów. Przy produkcji zatrudnionych jest 12 tys. osób.

Ile Intel zainwestuje w Izraelu?

Reklama

Postawienie w tej lokalizacji kolejnej fabryki ma wydźwięk nie tylko gospodarczy, ale również polityczny.

„Ta inwestycja w czasie, gdy Izrael toczy wojnę z całkowitą niegodziwością, wojnę, w której dobro musi pokonać zło, jest inwestycją we właściwe i prawe wartości, które oznaczają postęp ludzkości” – powiedział minister finansów Bezalel Smotrich.

ikona lupy />
shutterstock

Izrael zaoferował Intelowi duże wsparcie finansowe. Firma dostanie dotację w wysokości 3,2 mld dolarów. Koszt postawienia fabryki szacowany jest na 25 mld dolarów i jest to największa inwestycja prywatna w historii tego kraju.

Stanowi ona „ważną część wysiłków Intela na rzecz wspierania bardziej odpornego globalnego łańcucha dostaw, obok bieżących i planowanych inwestycji produkcyjnych w Europie i Stanach Zjednoczonych” – oznajmił Intel w oświadczeniu.

Firma intensywnie inwestuje w budowę fabryk na trzech kontynentach, chcąc konkurować z głównymi rywalami, czyli AMD, Nvidią i Samsungiem.

Kwota dotacji Izraela jest bardzo duża, biorąc pod uwagę, że od początku działalności w tym kraju Intel mógł liczyć na około 2 mld dolarów pomocy.

Inwestycja Intela w Izraelu - kwota dotacji i podatki

Ofir Yosefi, zastępca dyrektora generalnego izraelskiego Urzędu ds. Inwestycji, powiedział, że Intel wybrał wyższą dotację i stawkę podatku zamiast oferty obejmującej niższą dotację i niższą stawkę podatku. Z tego powodu cały proces trwał bardzo długo – rząd musiał przeanalizować, czy dotacja tak dużej kwoty jest ekonomicznie opłacalna. Ostatecznie zdecydowano, że Izrael odniesie znaczne korzyści fiskalne i gospodarcze. Intel zapłaci stawkę podatku dochodowego od osób prawnych w wysokości 7,5 proc. zamiast dotychczasowych 5 proc. Normalna stawka podatku wynosi 23 proc., ale zgodnie z izraelskim prawem zachęcającym do inwestycji na obszarach rozwojowych firmy otrzymują duże zniżki.

ikona lupy />
shutterstock / Dragon Images

Oprócz dotacji w wysokości 12,8 proc. całkowitej inwestycji firma zobowiązała się też do zakupu w ciągu następnej dekady towarów i usług o wartości 60 miliardów szekli (16,6 mld dol.) od izraelskich dostawców. W zakładzie zatrudnienie ma znaleźć kilka tysięcy osób.

Fabryka Fab 38 ma zostać otwarta w 2028 r.

Inwestycje Intela w Niemczech i USA

W Niemczech Intel planuje wydać ponad 30 mld euro (33 mld dolarów) na rozwój dwóch fabryk produkujących chipy w Magdeburgu. Berlin zadeklarował duże dotacje, aby przyciągnąć największą w historii niemiecką inwestycję zagraniczną.

Firma inwestuje również w USA. W Ohio powstaje największy na świecie kompleks, w którym wytwarzane będą procesory, a jego koszt szacuje się na 100 mld dol.

ikona lupy />
shutterstock

źródło