"Planowana umowa z firmą CureVac zapewniłaby wszystkim państwom członkowskim UE możliwość zakupu szczepionki, jak również przekazania jej w formie darów krajom o niskich i średnich dochodach lub jej redystrybucji w innych krajach europejskich" - czytamy w komunikacie.

Jeżeli badania dowiodą, że szczepionka jest bezpieczna i skuteczna przeciwko COVID-19, Komisja, na podstawie umowy ramowej, będzie miała możliwość zakupu wstępnie 225 mln dawek w imieniu wszystkich państw członkowskich UE.

Komisja prowadzi również rozmowy z innymi producentami szczepionek.

"Każda runda rozmów prowadzonych przez nas z branżą farmaceutyczną przybliża nas do zwalczenia tego wirusa. Wkrótce podpiszemy umowę z firmą CureVac - innowacyjnym europejskim przedsiębiorstwem, które już wcześniej skorzystało z unijnego dofinansowania w celu produkcji szczepionki w Europie - powiedziała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, cytowana w komunikacie.

Reklama

CureVac to firma europejska, która jest pionierem w rozwoju zupełnie nowej klasy szczepionek opartych na informacyjnym RNA (mRNA), transportowanych do komórek przez nanocząstki lipidowe, podała Komisja.

Podstawę tej technologii stanowi wykorzystywanie tych molekuł jako nośnika informacji, z pomocą których organizm jest w stanie sam wytwarzać substancje czynne służące zwalczaniu różnych chorób.

Zakończone dzisiaj wstępne rozmowy mają doprowadzić do zawarcia umowy ramowej zakupu szczepionki, która zostanie sfinansowana z unijnego instrumentu wsparcia w sytuacjach nadzwyczajnych, dysponującego środkami na zabezpieczenie potencjalnych szczepionek o różnych profilach i produkowanych przez różne firmy.

Od 4 maja 2020 r. Komisja zebrała w ramach globalnej reakcji na pandemię koronawirusa niemal 16 mld euro.