Jak doniósł "Report Mainz", wiele centrów szczepionkowych zgłasza, że wzrasta liczba osób agresywnie domagających się zaszczepienia oraz usiłujących dostać się bez kolejki. Takich przypadków było kilka tysięcy. "Są przyłapywani na gorącym uczynku, ale nie ma dla nich sankcji" - powiedział Eugen Brysch z Niemieckiej Fundacji na rzecz Ochrony Pacjentów.

Centrum Szczepień w Hamburgu zgłosiło, że w ciągu jednego tygodnia zarejestrowało 2 tys. osób, które oszukiwały, by otrzymać szczepienie bez oczekiwania. W Monachium odnotowano 350 takich przypadków, a w Saarbrucken 140. Redakcja "Report Mainz" zaznaczyła, że nie wszystkie centra podały liczby incydentów tego rodzaju.

Oszuści najczęściej twierdzą, że należą do grupy priorytetowej albo - w przypadku kobiet - że są w ciąży. Co więcej, jeśli powiedzą, że potrzebują opieki, mogą też zgłosić dwie dodatkowe osoby, żeby zostały zaszczepione przed kolejką. "Report Mainz" przekazał, że w jednym z centrów udało się w ten sposób zaszczepić nie dwie, a osiem dodatkowych osób - młodych i zdrowych.

Do tej pory w Niemczech wykorzystano ponad 35 mln dawek szczepionek przeciwko Covid-19, z czego 27,3 mln przeznaczono na pierwsze dawki, a 7,8 mln na drugie. 32,8 proc. populacji tego kraju zaszczepiło się przynajmniej jedną dawką, a 9,4 proc. jest w pełni zaszczepionych. (PAP)

Reklama