Badacze z NIH w miejscowości Betheseda w Maryland wykryli cząsteczki RNA wirusa SARS-CoV-2 w wielu częściach ciała, w tym w mózgu, nawet 230 dni od czasu wystąpienia pierwszych objawów.

W ramach badania, które jest jedną z najbardziej kompleksowych analiz rozprzestrzeniania się oraz przetrwania koronawirusa w ciele oraz mózgu, naukowcy doszli do wniosku, że wirus SARS-Cov-2 jest zdolny do namnażania się w ludzkich komórkach nie tylko w drogach oddechowych.

Opublikowane w sobotę wstępne wyniki tego badania, które są w trakcie procesu recenzowania, wskazują na to, że opóźnione usuwanie wirusa z organizmu może być potencjalnym czynnikiem powodującym objawy w ramach tzw. długiego Covid. Zrozumienie mechanizmów przetrwania wirusa oraz odpowiedzi organizmu na infekcje może pomóc w poprawie opieki nad pacjentami – napisali autorzy badania.

Badania podjęte w NIH opierały się na analizie tkanek pobranych w czasie sekcji zwłok 44 pacjentów, którzy zmarli w pierwszym roku pandemii w wyniku kontaktu z koronawirusem.

Reklama

Więcej o badaniu: https://assets.researchsquare.com/files/rs-1139035/v1_covered.pdf?c=1640020576

„Długi Covid”

„To niezwykle ważna praca” – komentuje Ziyad Al-Aly, dyrektor centrum epidemiologii klinicznej w Veterans Affairs St. Louis Health Care System w Missouri. Ziyad Al-Aly prowadził inne niezależne badania na temat długoterminowych skutków Covid-19. „Przez długi czas zadawaliśmy sobie pytanie, dlaczego tzw. długi Covid może wpływać na tak wiele organów i systemów. Badanie to rzuca trochę światła i może pomóc w wyjaśnieniu, czemu tzw. długi Covid przytrafia się osobom, które miały łagodne lub nietypowe objawy choroby” – wyjaśnia badacz.

Ustalenia badaczy oraz zastosowane przez nich techniki nie zostały jeszcze ocenione przez niezależnych naukowców. Odnoszą się one głównie do danych zebranych na podstawie bardzo ciężkich przypadków zachorowań na Covid-19, a nie pacjentów z tzw. długim Covidem.

Zdolność wirusa do infekowania komórek poza drogami oddechowymi i płucami jest kwestionowana, prowadzi się liczne badania, które dostarczają dowodów zarówno za, jak i przeciw tej tezie.

„Nie rozumiemy w pełni tzw. długiego Covid, ale zmiany te mogą wyjaśniać utrzymujące się objawy choroby” – komentuje Raina MacIntyre, profesor globalnego bezpieczeństwa biologicznego na University of New South Wales w Sydney. MacIntyre nie była zaangażowana w badanie.

„Nie wiemy jeszcze, jaki będzie ciężar chronicznych chorób, które pojawią się za kilka lat” – dodaje. „Czy zobaczymy wcześniejsze choroby serca czy wczesne przypadki demencji? Na te pytania nie ma odpowiedzi”.