Kto może skorzystać z sanatorium na NFZ?

Prawo do leczenia uzdrowiskowego mają wszyscy ubezpieczeni pacjenci, którzy są zdolni do podróży, samodzielni, zdolni do samoobsługi i korzystania z zabiegów leczniczych. Skierowanie do pobytu w sanatorium może wystawić każdy lekarz ubezpieczenia zdrowotnego, biorąc pod uwagę stan zdrowia pacjenta i oczekiwany wpływ leczenia. Po jego otrzymaniu skierowanie jest oceniane przez wojewódzki oddział NFZ, który decyduje o miejscu i terminie leczenia.

Jak skrócić czas oczekiwania na sanatorium?

Reklama

Czas oczekiwania na pobyt w uzdrowisku zależy od kilku czynników, w tym od kolejki pacjentów w danym województwie. Przykładowo, w styczniu 2024 roku czas oczekiwania w województwie warmińsko-mazurskim wynosi 3 miesiące, a w śląskim - 12 miesięcy.

Istnieje jednak możliwość przyśpieszenia wyjazdu poprzez skorzystanie z tzw. zwrotów, czyli terminów, które zwolniły się z powodu rezygnacji innych pacjentów. Aby skorzystać z tej opcji, należy być gotowym na wyjazd w ciągu 14 dni od potwierdzenia skierowania.

Czy można wyjechać do sanatorium z koleżanką lub małżonkiem?

Chociaż skierowanie standardowo nie przewiduje możliwości wyjazdu z osobą towarzyszącą, taką jak koleżanka, istnieje szansa na wspólny wyjazd. W praktyce można złożyć wniosek o wspólny wyjazd z uzasadnieniem, np. wzajemnego wsparcia podczas terapii. Niestety, nie ma gwarancji pozytywnego rozpatrzenia takiego wniosku, mimo to warto skorzystać z tej możliwości.

Podobnie jak w przypadku wyjazdu z koleżanką, małżonkowie mogą złożyć wniosek o wspólny wyjazd. Warunek to m.in. ukończenie przez jednego z małżonków 65. roku życia lub orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności. W innym przypadku decyzja zależy od indywidualnej oceny lekarza.