Karta Dużej Rodziny: Jak poprawić jakość życia na emeryturze?
Karta Dużej Rodziny (KDR) od niedawna obejmuje także seniorów, dając im dostęp do licznych rabatów, które mogą znacząco wpłynąć na poprawę domowego budżetu. Korzystający z karty mogą uzyskać zniżki m.in. na pobyty w sanatoriach i ośrodkach uzdrowiskowych.
Jednym z atutów KDR dla seniorów jest możliwość znacznego obniżenia kosztów rehabilitacji i pobytów leczniczych.
Przykładowo, w Ciechocinku seniorzy mogą otrzymać 5 proc. rabatu na pobyty oraz pakiety lecznicze, a także darmowy wstęp do Muzeum Warzelni Soli i na tarasy widokowe. Natomiast w Kołobrzegu, Karta Dużej Rodziny daje seniorom 15 proc. zniżki na noclegi i posiłki w sanatorium "ORW KOŁOBRZEG-PODCZELE".
To nie jedyna pomoc dla seniorów. W wielu miastach osoby starsze mogą korzystać z darmowego transportu publicznego. Na przykład, w Gdyni osoby po 70. roku życia mają prawo do bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską. Dodatkowo, seniorzy mogą liczyć na 37 proc. zniżki na przejazdy PKP.
Jak zdobyć Kartę Dużej Rodziny?
Dodatkowe korzyści dla seniorów to m.in. niższe opłaty za wydanie paszportu, darmowe leki dla osób powyżej 65 lat oraz zwolnienie z abonamentu RTV dla osób po 75. roku życia.
Jak można uzyskać Kartę Dużej Rodziny? Wniosek o wydanie Karty Dużej Rodziny można złożyć w urzędzie gminy lub online za pomocą platformy Emp@tia. Na kartę trzeba czekać do 30 dni, a w przypadku jej zgubienia duplikat kosztuje 15 zł, natomiast dodatkowa karta to koszt 10 zł.