Jak czytamy w najnowszym wydaniu dziennika, w styczniu 2023 r. Polacy zarejestrowali 58 390 sprowadzonych z zagranicy używanych samochodów osobowych i dostawczych o dmc do 3,5 ton. Jest to o 4,4 proc. mniej niż w styczniu ubiegłego roku. "PB" dodaje, że styczeń był też trzecim miesiącem z rzędu, w którym zarejestrowano mniej niż 60 tys. używanych aut z importu.

"Zdecydowaną większość sprowadzonych w tym roku pojazdów — blisko 53,2 tys.— stanowią samochody osobowe, których rejestracja spadła o 4 proc. Coraz wyraźniej widać, że spowolnienie gospodarcze i perspektywa kryzysu powstrzymuje od motoryzacyjnych inwestycji również mały biznes. Import samochodów użytkowych — 5,3 tys. — oznacza spadek r/r o 8,1 proc. W tym przypadku to już 14. miesiąc z ujemną wartością" - czytamy.

Reklama

Dziennik zaznacza, że choć spada liczba sprowadzanych aut, to rośnie ich wiek. Średni wiek importowanych pojazdów zbliża się do 13 lat (12,9 roku), a decydujący wpływ na taki wynik miały auta osobowe, których wiek przekroczył już 13 lat (13,03 roku) i jest wartością rekordową. "Niezmiennie najwięcej aut, ponad 53 proc., sprowadzamy z Niemiec. W styczniu wjechało ich ponad 31 tys. — 9,5 proc. mniej niż rok temu" - pisze dziennik.

"Puls Biznesu" wskazuje jednak, że nie zmieniają się marki najchętniej sprowadzanych aut - w przypadku samochodów osobowych pierwsze miejsce zajmuje Volkswagen, a w przypadku aut dostawczych Renault.(PAP)