Punkty do ładowania aut

Według Międzynarodowej Agencji Energetycznej (MAE) pod koniec ubiegłego roku na całym świecie istniało 2,7 mln publicznych punktów ładowania, z czego ponad 900 tys. wybudowano w 2022 r. I chociaż większość potrzeb w zakresie ładowania jest nadal zaspokajana przez ładowanie w domu, publiczna infrastruktura ładowania nadal jest kluczowym czynnikiem napędzającym rozwój elektomobilności, szczególnie w gęsto zaludnionych obszarach miejskich, gdzie ładowanie w domu jest znacznie mniej powszechne.

Korea Południowa liderem zestawienia

Reklama

Jak pokazuje wykres statista.com, pod względem liczby publicznych stacji ładowania na 1000 pojazdów elektrycznych typu plug-in liderem jest Korea Południowa. Według danych MAE na koniec 2022 r. w Korei Południowej znajdowało się 201 tys. publicznych ładowarek do 357 tys. elektrycznych samochodów osobowych typu plug-in, co oznaczało, że na 1000 aut elektrycznych przypadają 563 stacje ładowania – zdecydowanie najwięcej niż na którymkolwiek z największych rynków pojazdów elektrycznych na świecie.

Chiny i Holandia z wysoką pozycją

Chiny, dysponujące 1,76 mln punktów ładowania, stanowią prawie dwie trzecie światowej infrastruktury ładowania publicznego, ale ze względu na ogromną flotę pojazdów elektrycznych, kraj ten zajmuje dopiero trzecie miejsce w zestawieniu. Drugie miejsce zajmuje Holandia z 235 publicznymi ładowarkami na 1000 samochodów elektrycznych.

ikona lupy />
Liczba stacji ładowała na 1000 pojazdów elektrycznych / statista.com