Liczba rejestracji nowych samochodów wzrosła o ponad 18 proc. do 1,12 miliona, poinformowało w środę Europejskie Stowarzyszenie Producentów Samochodów. Sprzedaż pojazdów z napędem akumulatorowym wzrosła w zeszłym miesiącu o 66 proc.

ikona lupy />
Rejestracja nowych samochodów w Europie / Bloomberg

Tesla Inc. nadal jest liderem w branży pojazdów elektrycznych. W ciągu pierwszych pięciu miesięcy roku koncern Elona Muska podwoił sprzedaż, częściowo dzięki agresywnym obniżkom cen.

Reklama

Według Felipe Munoza, analityka firmy Jato Dynamics, inne linie samochodów typu plug-in, w tym marka MG firmy SAIC Motor Corp., również zyskują popularność wśród kupujących.

Długotrwałe problemy z łańcuchem dostaw w końcu zaczęły ustępować, dzięki czemu motoryzacyjne podmioty produkują więcej pojazdów. Wydaje się, że teraz problemem branży nie jest już walka o utrzymanie ciągłości linii produkcyjnych, a to, komu sprzedać produkt, bo konsumenci oszczędzają, zmagając się ze wzrostem kosztów życia spowodowanymi gwałtownie rosnącymi cenami energii. W sezonie zimowym gospodarka Niemiec skurczyła się, a wydatki gospodarstw domowych na żywność, napoje i odzież spadły.

ikona lupy />
Zestawienia sprzedaży samochodów w Europie. Jak najwięksi producenci samochodów radzili sobie w zeszłym miesiącu / Bloomberg

Prawie 14 proc. nowych samochodów zarejestrowanych w pierwszych pięciu miesiącach roku to pojazdy z napędem elektrycznym, a sprzedaż elektryków wzrosła o ponad 40 proc. do nieco ponad 730 tys. sztuk.

Wśród głównych rynków największy wzrost sprzedaży samochodów zanotowały w maju Włochy i Niemcy. Sprzedaż wszystkich typów pojazdów na Półwyspie Apenińskim wzrosła o 23 proc., a u naszych zachodnich sąsiadów o 19 proc.