Motoforsal/Motofelieton

18.01.2020, 08:40

Kara dla Volkswagena to 300 zł, a nie 120 mln zł [MOTOFELIETON]

Jak już wiecie, UOKiK dowalił Volkswagenowi karę – 120 okrągłych baniek za, mówiąc oględnie, aferę Dieselgate. Kwota najwyższa w historii urzędu i pewnie wydaje się wam, że teraz wszyscy w polskiej siedzibie VW rwą sobie włosy z głowy.

11.01.2020, 08:39

Włosi dali nam pizzę, Szwedzi Ikeę, a Francuzi wino. Polska nie słynie z niczego [MOTOFELIETON]

Nie mamy agencji kosmicznej i nie wysyłamy łazików, żeby eksplorowały Marsa. Na liście największych producentów ropy naftowej znajdujemy się mniej więcej na 783. miejscu. Nie wyspecjalizowaliśmy się w uprawie opium. Wyposażenie naszej armii jest takie, że na użycie jakiegoś sprzętu każdorazowo zgodę musi wydawać konserwator zabytków. No i – pomimo że w przeszłości mieliśmy całkiem imponujące dokonania motoryzacyjne – nie produkujemy własnego samochodu - pisze w felietonie Łukasz Bąk.

01.12.2019, 16:50

Bąk: Rock’n’roll w wykonaniu Britney Spears [MOTOFELIETON]

Do niedawna byłem przekonany, że lubię rocka w każdej postaci, do tego lżejszą formę metalu, czasami trochę brzmień alternatywnych i muzyki klasycznej. Ale niedawno dotarło do mnie, że podczas jazdy nieświadomie zaczynam słuchać tego, co akurat pasuje mi do danego samochodu.

20.10.2019, 09:44

Bąk: Stop dyskryminacji elektryków [MOTOFELIETON]

My tu gadu-gadu o wyborach, Senacie, Banasiu i nowym-starym rządzie, a tymczasem do wydarzeń, które naprawdę mogą mieć poważny wpływ na nasze codzienne życie, dochodzi w Hiszpanii. A konkretnie w Barcelonie, gdzie kobiety wywalczyły sobie prawo do pływania topless na publicznych basenach. W dyskusji z urzędem miejskim użyły zmyślnego i prekursorskiego argumentu – skoro faceci mogą, to one też chcą!

12.10.2019, 15:01

Bąk: Nie bój się, bądź inny. Jazda pod prąd z Kia XCeed [MOTOFELIETON]

Jak w większości rodzin, także i u mnie w domu dość często dyskutuje się o tym, które dziecko do kogo jest podobne. Nie tylko z wyglądu, lecz także charakteru czy zainteresowań. I gdyby nie fakt, że jedno ma po mnie oczy, drugie włosy (jeszcze), a trzecie mały palec u lewej nogi, to gotów byłbym przysiąc, że każde pochodzi od zupełnie innych rodziców. A nam po prostu podrzucono je na porodówce. Tak zaszalałem podczas każdego z trzech „pępkowych”, że równie dobrze mogli mi wydać główkę kapusty zawiniętą w ręcznik, a bym się nie zorientował.

29.09.2019, 11:35

Bąk: Wybory? Głosuję na BMW X7 [MOTOFELIETON]

Przed każdym głosowaniem zawsze mam ten sam dylemat – żona każe mi iść i wrzucić kartę do urny, strasząc, że w przeciwnym wypadku naśle na mnie gang kiboli, który wytłumaczy mi, na czym polega patriotyzm i odpowiedzialność za ojczyznę. A ja nie mam na to ochoty. I bladego pojęcia, na kogo oddać głos, by potem nie patrzeć na siebie w lustrze z obrzydzeniem. Wtedy wyobrażam sobie, że Polska to samochód wymagający odpowiedniej opieki i zastanawiam się, kto jest mu w stanie najwięcej zaoferować.

08.09.2019, 14:15

Peugeot 508: Do tańca i do… a nie, jednak nie [MOTOFELIETON]

Właśnie przeczytałem, że prawie 40 proc. sprzedawanych w Europie nowych samochodów to SUV-y bądź crossovery. Ludzie wchodzą do salonu i mówią: „Chcielibyśmy kupić coś miejskiego, tylko żeby było na szczudłach”. Albo: „Zawsze marzyłem o sportowym coupé, tylko poprosiłbym takie podwyższone, o właściwościach terenowych”. Ewentualnie: „Poszukuję rodzinnego kombi, byleby na wyposażeniu miało drabinkę, po której będę mógł wchodzić za kierownicę. I niech ta drabinka ma o jeden szczebel więcej niż ta w SUV-ie mojego sąsiada”.

18.08.2019, 19:30

Nie pytajcie o najlepsze auto [MOTOFELIETON]

Co tydzień piszę w tym miejscu dużo o swoim życiu, jeszcze więcej o życiu innych i tylko trochę o samochodach. Do tego od niedawna współprowadzę program motoryzacyjny w telewizji, w którym więcej dowcipkuję, niż jeżdżę. Średnio co tydzień zmieniam auto, ale wyłącznie po to, żeby nie musieć kupować własnego.

04.08.2019, 15:05

Przepraszam cię BMW, dziękuję ci Fordzie [MOTOFELIETON]

Od pewnego czasu marzy mi się youngtimer. Taki samochód, który nie jest już zbyt młody, ale też nie jest jeszcze stertą złomu o wartości paczki wilgotnych zapałek. Coś klasycznego, rzadkiego, niebanalnego, przykuwającego uwagę, nabierającego wartości. Auto, które w latach 90. było synonimem luksusu i kosztowało krocie, a dzisiaj można je kupić w cenie nowego auta miejskiego.

21.07.2019, 21:24

Mam toyotę i nie zawaham się nią cieszyć [MOTOFELIETON]

Hura! Będą dopłaty do elektryków! Państwo dorzuci maksymalnie 37,5 tys. zł każdemu, kto kupi wóz na prąd. Przyznacie, że kwota robi wrażenie. Warunek jest w zasadzie tylko jeden: fura nie może być droższa niż 125 tys. zł.

06.07.2019, 18:02

BMW M850i. Wygrać z robotem? Żadna frajda [MOTOFELIETON]

Z zafascynowaniem i rosnącym przerażeniem śledzę osiągnięcia firmy Boston Dynamics. Od 1992 r. projektuje i buduje ona roboty m.in. dla amerykańskiej armii. Świat po raz pierwszy usłyszał o niej w 2005 r., gdy zaprezentowała psa zrobionego ze stali, silników, przekładni, kabli i procesorów. Ten RoboSzarik nie umiał za wiele, w zasadzie tylko spacerował sobie obok prawdziwego żołnierza, dźwigając na stalowym grzbiecie do 150 kg ekwipunku.

15.06.2019, 10:34

Bąk: Samochód roku? Wszyscy robią nas w konia [MOTOFELIETON]

Wszelkiej maści konkursy na najlepszy samochód to najgłupsza rzecz pod słońcem. Są pozbawione sensu, niewiarygodne i niech was ręka boska broni, by sugerować się nimi przy wyborze auta dla siebie. I to niezależnie od tego, czy wyboru dokonuje jury składające się z fachowców, czy czytelnicy i kierowcy danej gazety bądź serwisu internetowego.

08.06.2019, 19:00

911 powodów, by (nie) napić się wina [MOTOFELIETON]

Mój poranny dojazd do pracy trwa średnio 32 minuty i 15 sekund. Rytualnie wypijam w tym czasie kawę, wypalam dwa papierosy i słucham Volbeata, ewentualnie jakichś innych ostrzejszych kapel, które pobudzają mnie do życia.

25.05.2019, 17:04

A niech mnie Hyundai kopnie [MOTOFELIETON]

Trzy lata temu premier Mateusz Morawiecki obiecał, że w 2025 r. po polskich drogach będzie jeździł milion samochodów elektrycznych. Żeby ten ambitny cel osiągnąć, to koncerny muszą sprzedać, a klienci kupić jeszcze jedyne 999 127 aut. Pestka! Bo lada chwila będziemy mieli własny pojazd na prąd.

19.05.2019, 17:10

Bąk: Ożeż ty, Q…! Jak się jeździ nowym SUV-em od Audi? [MOTOFELIETON]

W środowym wydaniu naszej gazety mogliście przeczytać materiał o tym, że Niemcom zaczyna brakować prądu. Pod presją społeczeństwa zaczęli wygaszać elektrownie atomowe, pod presją ekologów rezygnować z węgla, a pod presją Brukseli – budować farmy wiatrowe i słoneczne. Ale zapomnieli o jednym – że Niemcy to nie Kalifornia.

Tylko na forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Najnowsze galerie>>