Motoforsal/Motofelieton

08.09.2019, 14:15

Peugeot 508: Do tańca i do… a nie, jednak nie [MOTOFELIETON]

Właśnie przeczytałem, że prawie 40 proc. sprzedawanych w Europie nowych samochodów to SUV-y bądź crossovery. Ludzie wchodzą do salonu i mówią: „Chcielibyśmy kupić coś miejskiego, tylko żeby było na szczudłach”. Albo: „Zawsze marzyłem o sportowym coupé, tylko poprosiłbym takie podwyższone, o właściwościach terenowych”. Ewentualnie: „Poszukuję rodzinnego kombi, byleby na wyposażeniu miało drabinkę, po której będę mógł wchodzić za kierownicę. I niech ta drabinka ma o jeden szczebel więcej niż ta w SUV-ie mojego sąsiada”.

18.08.2019, 19:30

Nie pytajcie o najlepsze auto [MOTOFELIETON]

Co tydzień piszę w tym miejscu dużo o swoim życiu, jeszcze więcej o życiu innych i tylko trochę o samochodach. Do tego od niedawna współprowadzę program motoryzacyjny w telewizji, w którym więcej dowcipkuję, niż jeżdżę. Średnio co tydzień zmieniam auto, ale wyłącznie po to, żeby nie musieć kupować własnego.

04.08.2019, 15:05

Przepraszam cię BMW, dziękuję ci Fordzie [MOTOFELIETON]

Od pewnego czasu marzy mi się youngtimer. Taki samochód, który nie jest już zbyt młody, ale też nie jest jeszcze stertą złomu o wartości paczki wilgotnych zapałek. Coś klasycznego, rzadkiego, niebanalnego, przykuwającego uwagę, nabierającego wartości. Auto, które w latach 90. było synonimem luksusu i kosztowało krocie, a dzisiaj można je kupić w cenie nowego auta miejskiego.

21.07.2019, 21:24

Mam toyotę i nie zawaham się nią cieszyć [MOTOFELIETON]

Hura! Będą dopłaty do elektryków! Państwo dorzuci maksymalnie 37,5 tys. zł każdemu, kto kupi wóz na prąd. Przyznacie, że kwota robi wrażenie. Warunek jest w zasadzie tylko jeden: fura nie może być droższa niż 125 tys. zł.

06.07.2019, 18:02

BMW M850i. Wygrać z robotem? Żadna frajda [MOTOFELIETON]

Z zafascynowaniem i rosnącym przerażeniem śledzę osiągnięcia firmy Boston Dynamics. Od 1992 r. projektuje i buduje ona roboty m.in. dla amerykańskiej armii. Świat po raz pierwszy usłyszał o niej w 2005 r., gdy zaprezentowała psa zrobionego ze stali, silników, przekładni, kabli i procesorów. Ten RoboSzarik nie umiał za wiele, w zasadzie tylko spacerował sobie obok prawdziwego żołnierza, dźwigając na stalowym grzbiecie do 150 kg ekwipunku.

15.06.2019, 10:34

Bąk: Samochód roku? Wszyscy robią nas w konia [MOTOFELIETON]

Wszelkiej maści konkursy na najlepszy samochód to najgłupsza rzecz pod słońcem. Są pozbawione sensu, niewiarygodne i niech was ręka boska broni, by sugerować się nimi przy wyborze auta dla siebie. I to niezależnie od tego, czy wyboru dokonuje jury składające się z fachowców, czy czytelnicy i kierowcy danej gazety bądź serwisu internetowego.

08.06.2019, 19:00

911 powodów, by (nie) napić się wina [MOTOFELIETON]

Mój poranny dojazd do pracy trwa średnio 32 minuty i 15 sekund. Rytualnie wypijam w tym czasie kawę, wypalam dwa papierosy i słucham Volbeata, ewentualnie jakichś innych ostrzejszych kapel, które pobudzają mnie do życia.

25.05.2019, 17:04

A niech mnie Hyundai kopnie [MOTOFELIETON]

Trzy lata temu premier Mateusz Morawiecki obiecał, że w 2025 r. po polskich drogach będzie jeździł milion samochodów elektrycznych. Żeby ten ambitny cel osiągnąć, to koncerny muszą sprzedać, a klienci kupić jeszcze jedyne 999 127 aut. Pestka! Bo lada chwila będziemy mieli własny pojazd na prąd.

19.05.2019, 17:10

Bąk: Ożeż ty, Q…! Jak się jeździ nowym SUV-em od Audi? [MOTOFELIETON]

W środowym wydaniu naszej gazety mogliście przeczytać materiał o tym, że Niemcom zaczyna brakować prądu. Pod presją społeczeństwa zaczęli wygaszać elektrownie atomowe, pod presją ekologów rezygnować z węgla, a pod presją Brukseli – budować farmy wiatrowe i słoneczne. Ale zapomnieli o jednym – że Niemcy to nie Kalifornia.

14.04.2019, 08:15

Volvo straci klientów. 30 lat temu auta jeździły szybciej [OPINIA]

Volvo straci klientów. 180 km/h to na prostej i pustej autostradzie mało, 30 lat temu auta jeździły szybciej, a przecież nowe technologie pozwalają na o wiele więcej, być może Szwedzi po prostu nie potrafią zrobić dobrego samochodu zdolnego rozwinąć większą prędkość etc. Lament i oburzenie co najmniej takie, jakby rząd wprowadził ograniczenie spożycia wódki do 0,7 litra dziennie na osobę. Przecież tak się nie da żyć! To niehumanitarne!

16.03.2019, 19:15

Salon motoryzacyjny jak targi sprzętu elektrycznego [OPINIA]

Szwajcarska impreza coraz mniej przypomina salon motoryzacyjny, a coraz bardziej targi sprzętu elektrycznego. A jednocześnie oddział szpitala psychiatrycznego, na którym ulokowano pacjentów myślących, że są nieślubnym dzieckiem Ferdynanda Porsche'a i Carla Benza

02.03.2019, 08:00

Bąk: Chodź porsche, pogrzeszymy trochę [Porsche Macan S]

Kilka dni temu jakaś tam komisja w Parlamencie Europejskim zdecydowała, że od 2020 r. wszystkie nowe samochody mają być seryjnie wyposażone w system ostrzegania przed zmianą pasa ruchu, monitorowania zmęczenia kierowcy, czarną skrzynkę, czujniki ciśnienia w oponach i ogranicznik prędkości. Wszystkich oczywiście zainteresował wyłącznie ten ostatni – ogranicznik. Zaczął się lament, płacz i zgrzytanie zębami. Kierowcy zaczęli rwać sobie resztki włosów z głowy, a media z lewa i prawa zgodnie uznały, że to „skrajnie niebezpieczne”, „zamach na naszą wolność”, „igranie z ludzkim życiem” oraz „ograniczenie swobód obywatelskich”.

10.02.2019, 20:30

Volkswagen Phaeton w nowym wcieleniu. Dawno samochód nie zrobił na mnie takiego wrażenia [MOTOFELIETON]

W życiu wielu popularnych marek, które osiągnęły sukces, przychodzi taki moment, w którym dochodzą do wniosku, że zasługują na więcej. Przede wszystkim na lepszych klientów – z klasy wyższej, zamożniejszych, pachnących Armanim i skłonnych zapłacić za jajecznicę 500 zł, byle była zrobiona z jaj pingwina cesarskiego. Innymi słowy, uważają, że należy się im awans na drabinie społecznej. I postanawiają natychmiast wdrapać się po niej o kilka szczebli wyżej. Mówiąc krótko – jedną nogą stają w klasie premium. Tak im się przynajmniej wydaje.

03.02.2019, 11:53

Toyoto RAV4, będą z ciebie ludzie [MOTOFELIETON]

Wyobraźcie sobie człowieka, który nie jada mięsa, ma uczulenie na jajka i pewnego dnia dostaje zaproszenie na kolację, na której jest serwowany wyłącznie sznycel po wiedeńsku. Dokładnie tak się czułem na prezentacji nowej Toyoty RAV4. Raz, że SUV-y nie są moim ulubionym rodzajem aut, dwa – na liście modeli, które chętnie zaparkowałbym w swoim jednostanowiskowym garażu, RAV4 zawsze zajmowała ostatnie miejsce.

27.01.2019, 12:15

Bąk: Koliber z tektury, czyli Suzuki Swift Sport [MOTOFELIETON]

Człowiek od lat próbuje udowodnić, że da się pożenić geparda ze słoniem. Czyli połączyć siłę i gabaryty ze zwinnością i prędkością. Dowody? Proszę bardzo: Audi RS6, BMW M5, Mercedes S63 AMG, Porsche Panamera, Range Rover Sport SVR, Jeep Grand Cherokee SRT itp. Wszystkie są wielkie i ciężkie, ale też mocarne i szybkie. Schody zaczynają się, gdy trzeba porozmawiać o zwinności.

Tylko na forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Najnowsze galerie>>