PKP S.A. Oddział Gospodarowania Nieruchomościami w Lublinie zamierza udostępnić pod działalność komercyjną nieruchomość położoną w Hrubieszowie. Dawne hale napraw wagonów mogą stać się atrakcyjnym obiektem rozwoju przemysłu i wygodnym rynkiem zbytu, dzięki połączeniu z układem torów obejmującym Polskę i sąsiadujące kraje.

Wspominane hale napraw wagonów mogą stać się siedzibą przedsiębiorstwa, którego produkty będą dystrybuowane na Polskę i zagranicę. Umożliwia to bezpośrednie połączenie obiektów z infrastrukturą linii normalno- i szerokotorowej.

Linia szerokotorowa tzw. LHS z założenia była i nadal jest linią towarową–przemysłową. Szeroki tor przebiega przez południowy-wschód i południe naszego kraju. Polski odcinek rozpoczyna się od polsko-ukraińskiego przejścia granicznego Hrubieszów-Izov, a kończy na stacji Sławków oddalonej o 30 km od Katowic.

Trasą, liczącą 400 km, zarządza PKP Linia Hutnicza Szerokotorowa spółka z o.o. w Zamościu. Świadczy pełny zakres usług w przewozach ładunków w imporcie, eksporcie oraz w tranzycie. Poprzez szerokotorowy system kolei ukraińskich LHS ma bezpośredni dostęp do kolei wszystkich państw WNP, w tym Magistrali Transsyberyjskiej, a także do Nowego Jedwabnego Szlaku prowadzącego przez Kazachstan do Chin.

Reklama

Duża powierzchnia działki, istniejąca zabudowa, a przede wszystkim dostęp do wygodnego kanału dystrybucji towarów, jakim jest infrastruktura kolejowa, sprawia, że może być np. siedzibą dużego przedsiębiorstwa produkcyjnego lub przewożącego ładunki.

Decyzja kolei o udostępnieniu nieruchomości prywatnym przedsiębiorcom stwarza szansę dla mieszkańców Hrubieszowa. Czy miasto to wykorzysta, będzie wiadomo 10 marca 2010 r., na kiedy planowany jest nieograniczony przetarg ofert.