Osoby rozpoczynające budowę domu zwykle biorą pod uwagę podwyżki kosztów. Kosztorys budowlany powinien zresztą pozostawiać pewien margines na dodatnie zmiany cen materiałów i robocizny. Trudno jednak przypuszczać, że prywatni inwestorzy rozpoczynający budowę domu na początku 2020 roku często zakładali wzrost kosztów o około 30% - 40%. Na właśnie taką trzyletnią podwyżkę wskazują ciekawe informacje, które postanowili przeanalizować eksperci portalu RynekPierwotny.pl.

Skala podwyżek nie pozostawia wątpliwości

Informacji na temat wzrostu kosztów budowy typowego domu można szukać między innymi w opracowaniach GUS-u. Wydaje się jednak, że lepszym źródłem wiedzy będą dane Sekocenbud. Pod tą nazwą od lat są publikowane szczegółowe informacje na temat cen w budownictwie. Z opracowań Sekocenbudu w swoich analizach korzysta między innymi Narodowy Bank Polski.

Reklama

Zaprezentowane w poniższej tabeli dane Sekocenbud informują, jaki był w I kw. 2023 r. średni całkowity koszt budowy 1 mkw. dwóch domów jednorodzinnych (bez wliczenia podatku VAT i kosztów zakupu działki). Mowa o następujących budynkach, które posiadają typową powierzchnię użytkową:

  • dom jednorodzinny wolnostojący z podpiwniczeniem, z bloczków betonu komórkowego - 142,0 mkw.;
  • dom jednorodzinny wolnostojący energooszczędny, bez podpiwniczenia, z pustaków Silka E24 - 151,7 mkw.

Jeżeli chodzi o pierwszy modelowy dom, to na początku 2023 r. analizowany koszt jego budowy w skali całego kraju wynosił około 4700 zł/mkw. Trzy lata wcześniej, analogiczny wynik oscylował na poziomie 3450 zł/mkw. W przypadku drugiego domu też mamy do czynienia ze wzrostem przeciętnej stawki za 1 mkw. wynoszącym 36% (I kw. 2020 r. - ok. 3750 zł/mkw., I kw. 2023 r. - ok. 5100 zł/mkw.). Oceniając trzyletnie podwyżki, nie można zapominać o zmianach technicznych, które w przypadku modelowych domów wymusiło zaostrzenie wymagań co do energochłonności budynków (na początku 2021 r.).

Regionalne różnice kosztów są dość znaczące

Tabela przygotowana przez ekspertów RynekPierwotny.pl jest dość rozbudowana, gdyż prezentuje zróżnicowanie średnich kosztów budowy analizowanych domów w poszczególnych województwach i Warszawie. Czy taka szczegółowa analiza jest uzasadniona? Okazuje się, że tak. Stolica jest oczywiście zdecydowanie najdroższa. Jednak całkiem spore różnice widzimy też po sprawdzeniu poszczególnych województw. Przykładowo na terenie woj. mazowieckiego koszt budowy pierwszego domu oscyluje średnio na poziomie ok. 5000 zł/mkw. Na Lubelszczyźnie taki sam budynek można wznieść za kwotę mniejszą o ponad 500 zł/mkw. To znacząca różnica, która prawdopodobnie wynika z mniejszych kosztów robocizny.

Nie można zapominać o wzrostach cen działek

Pamiętajmy, że zaprezentowane w tabeli informacje dotyczą wyłącznie kosztów budowy rozumianej jako wzniesienie budynku na zakupionej wcześniej działce. Jeżeli dodatkowo sprawdzimy ceny gruntów pod zabudowę mieszkaniową, to sumaryczny wzrost kosztów dla prywatnych inwestorów będzie bardziej dotkliwy. Dane GUS pochodzące z aktów notarialnych wskazują, że w latach 2019 - 2021 hektar gruntu pod zabudowę mieszkaniową podrożał średnio o 32% (wynik dla całego kraju). Miniony rok przyniósł kilkuprocentowe korekty, które oczywiście nie zrównoważyły wcześniejszych wzrostów cen działek budowlanych.

ikona lupy />
Koszty budowy domów w Polsce / Rynekpierwotny.pl