Dodał, że swoje stanowisko w tej sprawie Paryż zaprezentuje podczas piątkowej wideokonferencji unijnych ministrów spraw wewnętrznych.

Szefowie MSW będą rozmawiać o tym, jak ograniczenia w zakresie swobodnego przepływu osób na granicach wewnętrznych można znieść w skoordynowany sposób. Francja opowiada się za ponownym otwarciem granic wewnętrznych Schengen 15 czerwca.

Lemoyne podkreślał w czwartek, że otwieranie unijnych granic powinno przebiegać w sposób skoordynowany z uwagi na wciąż jeszcze realne zagrożenie epidemią Covid-19. Dodał jednak, że w wielu krajach strefy Schengen epidemia jest na tyle opanowana, że 1 lipca jest dobrym terminem na otwarcie granic zewnętrznych.

Urzędnik podkreślił, że mieszkańcy UE i kraje żyjące z turystyki z niecierpliwością oczekują na decyzje w sprawie otwarcia granic Wspólnoty.

Według sondażu Opinion Way cytowanego przez stację BFM TV 44 proc. Francuzów zamierza wyjechać na wakacje. 27 proc. zamierza je przełożyć, a 29 proc. zrezygnowało z planów wakacyjnych w tym roku.

Z Paryża Katarzyna Stańko (PAP)