6 lipca operator systemu przesyłowego gazu wystawił na aukcje produkty roczne ciągłe dla punktów połączenia polskiego systemu gazowego z sąsiednimi.

W punkcie połączenia z Ukrainą, w kierunku Ukrainy, na najbliższy rok zarezerwowano ponad 85 proc. zaoferowanej przez Gaz-System przepustowości. Na kolejny rok gazowy, zaczynający się 1 października 2021 r., zakontraktowano 100 proc. oferowanej przepustowości.

W innych akcjach dla rewersu fizycznego na gazociągu jamalskim w Mallnow zakontraktowano na rok 2020/2021 połowę oferowanej przepustowości.

Natomiast jedynie 9 proc. oferowanej przepustowości zarezerwowano dla wspólnego punktu połączenia z Niemcami przez interkonektor w Lasowie i niewielki gazociąg w Gubinie.

Przepustowości punktów wejścia i wyjścia na gazociągu jamalskim na rok 2020/2021 zarezerwowano niemal w całości oferowanej mocy tego gazociągu, czyli 90 proc. jego całkowitej mocy.

Zgodnie z wymaganiami europejskich regulacji, pozostawione 10 proc. przepustowości połączeń na gazociągu jamalskim zostanie zaoferowane uczestnikom rynku w kolejnych procedurach aukcyjnych przewidzianych dla produktów kwartalnych, miesięcznych, dobowych i śróddziennych. (PAP)