Rzecznik KGP w rozmowie z PAP przypomniał, że od 8 listopada w policji obowiązuje stan podwyższonej gotowości do działań. "Obecnie już nie tylko funkcjonariusze Straży Granicznej i Wojska Polskiego, ale także policjanci z całego kraju zaangażowani są w ochronę integralności granicy państwowej" - tłumaczył inspektor Mariusz Ciarka.

Wskazał, że oprócz tego policja realizując swoje działania statutowe rozpoznaje i zwalcza zjawiska przestępcze powiązane ze zjawiskiem nielegalnej migracji.

Reklama

W związku z narastającym kryzysem migracyjnym Komendant Główny Policji gen. insp. Jarosława Szymczyka rozmawiał z Dyrektor Wykonawczą Europolu Catherine de Bolle. "Komendant Główny Policji w rozmowie z Dyrektor Wykonawczą Europolu przyznał, że okoliczności dyktowane przez kryzys migracyjny ponownie - jak to było w przypadku pandemii - wyznaczają nowy zbiór zadań dla Policji. Podkreślił, że polscy funkcjonariusze są gotowi wspierać swoim doświadczeniem inne służby, które mogą liczyć na policyjną mobilizację i gotowość do służby" - zaznaczył Ciarka.

"Pani Catherina de Bolle potwierdziła, że działania polskich służb na granicy - będącej jednocześnie granicą Unii Europejskiej - pozostają zgodne z dyrektywami i interesem całej wspólnoty. Dodała również, że polska policja może liczyć na wszechstronną pomoc oraz współpracę ze strony Europolu" - podkreślił.

Zaznaczył, że obie strony zgodnie przyznały, że w aspekcie długofalowym skuteczne rozwiązanie problemów, które ogniskuje wokół siebie kryzys migracyjny, leży w ścisłej i harmonijnej współpracy służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo. "Tak na gruncie krajowym, jak i w wymiarze transgranicznym" - przekazał.

"Komendant Główny Policji oraz Dyrektor wykonawcza Europolu zadeklarowali, że w obliczu kumulujących się zagrożeń na zewnętrznej granicy Unii Europejskiej, polska policja oraz Europol jeszcze bardziej zacieśnią współpracę na rzecz ochrony bezpieczeństwa i stabilizacji" - dodał rzecznik KGP.(PAP)

Autor: Bartłomiej Figaj

bf/ mark/