Według gazety "La Depeche du Midi", nastolatek (doskonale posługujący się programami komputerowymi)wymyślił sposób kradzieży pieniędzy i zorganizował siatkę przestępców, dzwoniących do klientów banków i podających się za pracowników działów ochrony przed oszustwami.

Fałszywi doradcy informowali ofiarę, że jej konto zostało zhakowane i wymaga weryfikacji. Po uzyskaniu podczas rozmowy dodatkowych danych osobowych oszuści logowali się na konto ofiary i kradli pieniądze.

"La Depeche du Midi" wskazuje, że „tysiące ludzi zostało oszukanych między styczniem 2022 a marcem 2023 roku”. Według źródła zbliżonego do sprawy, skradziono w ten sposób kilkaset tysięcy euro, ale nie jest wykluczone, że kwota wzrośnie nawet do miliona, bo zapewne zgłoszą się nowe ofiary.

Według źródła sądowego, w piątek sędzia śledczy przedstawił dziewięciu podejrzanym zarzuty działania w zorganizowanej grupie przestępczej, pranie brudnych pieniędzy, kilka przestępstw związanych z internetowymi systemami przetwarzania danych i nielegalne gromadzenie danych osobowych.

Reklama

Nieletniego organizatora gangu umieszczono w areszcie śledczym, natomiast pozostałe osiem osób otrzymało dozór sądowy.