- Msza inauguracyjna Leona XIV 18.05.2025 - symboliczne miejsce, głębokie przesłanie
- Msza inauguracyjna Leona XIV 18.05.2025 - transmisja na żywo z Watykanu
- Gdzie oglądać mszę inauguracyjną Leona XIV na żywo?
- Msza inauguracyjna papieża to bogata w symbole liturgia
- Nowy papież 2025 - nałożenie paliusza i wręczenie Pierścienia Rybaka
Msza inauguracyjna Leona XIV 18.05.2025 - symboliczne miejsce, głębokie przesłanie
Msza święta rozpocznie się przy grobowcu Świętego Piotra, gdzie – zgodnie z tradycją – nowy papież zatrzyma się na modlitwie w towarzystwie patriarchów Kościołów Wschodnich. To miejsce męczeńskiej śmierci apostoła ma wymiar szczególny - tam, gdzie Piotr wyznał wiarę aż po przelanie krwi, jego duchowy następca przyjmuje zleconą mu przez Chrystusa misję. Podczas uroczystości diakoni przyniosą w procesji paliusz, Pierścień Rybaka oraz Ewangeliarz, które zostaną złożone na ołtarzu ustawionym na Placu Świętego Piotra.
Msza inauguracyjna Leona XIV 18.05.2025 - transmisja na żywo z Watykanu
Gdzie oglądać mszę inauguracyjną Leona XIV na żywo?
Transmisję z mszy inauguracyjnej Leona XIV 18 maja 2025 udostępnimy w naszym artykule.
Ponadto transmisję na żywo przeprowadzi
- Telewizja Polska na antenach TVP1,
- TVP Info,
- TVP Polonia
- TVP VOD online
Msza inauguracyjna papieża to bogata w symbole liturgia
W trakcie liturgii słowa wierni usłyszą fragmenty nawiązujące do powołania Piotra i jego misji: potrójne pytanie Jezusa „Czy Mnie miłujesz?” oraz wezwanie „Paś owce moje”. Te słowa przypominają o roli papieża jako opoki Kościoła i pasterza powierzonej mu trzody.
Nowy papież 2025 - nałożenie paliusza i wręczenie Pierścienia Rybaka
Po odczytaniu Ewangelii w językach łacińskim i greckim, trzej kardynałowie – reprezentujący biskupów, prezbiterów i diakonów z różnych kontynentów – nałożą Leonowi XIV paliusz Piotrowy. To wykonana z białej wełny wstęga w kształcie litery „Y”, ozdobiona sześcioma czarnymi krzyżami i trzema szpilami, które symbolizują gwoździe Chrystusowego krzyża.
Następnie nowy papież otrzyma Pierścień Rybaka – pieczęć wiary, która nawiązuje do misji apostoła Piotra jako rybaka ludzi i przewodnika Kościoła. Symbol ten przypomina o odpowiedzialności papieża za umacnianie braci w wierze.
Rytuał posłuszeństwa i homilia Ojca Świętego
Po przekazaniu insygniów nastąpi rytuał „obediencji” – symbolicznego aktu posłuszeństwa. Złoży go dwunastu przedstawicieli wiernych z całego świata, reprezentujących różne stany i narody. Po tym akcie Leon XIV wygłosi pierwszą homilię jako papież.
Liturgia eucharystyczna i zakończenie
W czasie liturgii eucharystycznej padną słowa modlitwy o rozszerzenie owoców odkupienia na cały świat poprzez misyjną działalność Kościoła. Prefacja przypomni istotę posługi Piotrowej, a podczas Kanonu Rzymskiego zostaną przywołani święci i męczennicy Kościoła rzymskiego.
Na zakończenie mszy wierni usłyszą błogosławieństwo inspirowane obrazem winnego krzewu, które stanowi symbol wspólnoty Kościoła zakorzenionej w Chrystusie. Papież prosić będzie Boga, by otoczył opieką winnicę, którą sam zasadził, a wierni odpowiedzą modlitwą o Jego zbawcze światło.
Kim jest papież Leon XIV? – krótka notka biograficzna
Leon XIV, czyli kardynał Robert Prevost, został wybrany papieżem 8 maja 2025 roku, jako następca zmarłego papieża Franciszka. Pochodzi ze Stanów Zjednoczonych, a przed wyborem pełnił funkcję prefekta Dykasterii ds. Biskupów. Jest członkiem zakonu augustianów, doktorem teologii i doświadczonym misjonarzem, który przez lata pracował m.in. w Ameryce Łacińskiej. Znany jest z pokornego stylu bycia, bliskości z ludźmi i silnego akcentu na dialog międzykulturowy i międzyreligijny. Wybierając imię Leon XIV, odwołał się do tradycji papieży reformatorów i obrońców jedności Kościoła.