To skutek wywołanych przez rosyjską inwazję niestabilności, cenzury, oddziaływania zachodnich sankcji i odpływu firm z kraju agresora. Osłabły też notowania kilku miast Europy Wsch., co jest echem geopolitycznych napięć i niepokojów.

Na szczycie niezmiennie znajduje się Wiedeń, który słynie z bogatej oferty rozrywkowej i kulturalnej, stabilności, dobrej infrastruktury i znakomitej służby zdrowia. Podium zamykają Kopenhaga i Zurych.

Dominacja Europy i Kanady

Ranking zwraca uwagę na dwie rzeczy. Pierwszą jest duża dominacja europejskich miast. W pierwszej dziesiątce rankingu aż 6 znajduje się na Starym Kontynencie. Drugą kwestią jest bogata reprezentacja Kanady, która ma w czołówce aż trzy miasta: Calgary, Vancouver oraz Toronto. Jest to zdaniem autorów m. in. skutek wysokiego wskaźnika zaszczepienia populacji przeciwko Covid-19 oraz rozluźnienia pandemicznych restrykcji.

Reklama

Bardzo słabo pod względem życiowych warunków wypadły amerykańskie miasta, w tym Houston, które zaliczyło spadek aż o 25 pozycji (aż na 56.).

W badaniu uwzględniono takie kategorie oceny jak infrastruktura, ochrona zdrowia, kultura i środowisko, edukacja i stabilność. Całe zestawienie liczy 173 miasta.