Reuters przypomina, że Izrael był pierwszym zagranicznym nabywcą F-35, a w maju 2018 r. szef sił powietrznych tego kraju potwierdził, że Izrael jako pierwszy użył tego samolotu w walce.

Rozszerzenie współpraca

W komunikacie izraelskiego ministerstwa obrony zaznaczono, że nowa umowa zapewni kontynuację współpracy między amerykańskimi firmami a izraelskim przemysłem obronnym w zakresie produkcji części do samolotów. Amerykański producent samolotów Lockheed Martin i producent silników Pratt & Whitney porozumieli się w sprawie zaangażowania izraelskich firm zbrojeniowych w produkcję komponentów samolotu.

Reklama

F-35 nie tylko dla Izraela

Myśliwce wielozadaniowe F-35 są jedynymi dostępnymi obecnie na rynku produkowanymi seryjnie samolotami bojowymi posiadającymi właściwości „stealth”, które są kluczowym elementem skutecznego wykonywania misji w przypadku konfliktu z przeciwnikiem posiadającym zaawansowane systemy zwalczania zagrożeń.

Na początku 2020 roku Polska podpisała umowę na 32 samoloty F-35A za 4,6 mld dolarów. Kontrakt przewiduje szkolenia i wsparcie logistyczne. Dostawy dla Polski zaplanowano na lata 2024-30.

Z Jerozolimy Marcin Mazur