Słowa prezydenta USA o przyszłości Strefy Gazy spotkały się z krytyką na całym świecie, a jego pomysł przesiedlenia Palestyńczyków był porównywany w mediach do czystek etnicznych. O inwestowaniu w nieruchomości na tym terytorium Trump wspomniał już w zeszłym roku, kiedy w jednym z wywiadów ocenił, że Strefa Gazy może okazać się „lepsza od Monako”, jeśli zostanie właściwie odbudowana.

Zięć Trumpa: Te nieruchomości mogłyby być bardzo cenne

„Nadmorskie nieruchomości Gazy mogłyby być bardzo cenne” – ocenił z kolei jego zięć Jared Kushner podczas wydarzenia na Harvardzie w lutym 2024 r. „Plan oczyszczenia terenów (Strefy Gazy) z Palestyńczyków jako sposób na zyskowne przedsięwzięcie w branży nieruchomości od dawna łączy izraelski ruch osadniczy i niektórych deweloperów z otoczenia Donalda Trumpa w USA” – skomentował brytyjski dziennik „The Guardian”.

Firma inwestycyjna Kushnera

Kushner, mąż córki Trumpa – Ivanki, był bliskim doradcą swojego teścia w czasie jego pierwszej kadencji w Białym Domu w latach 2017-2021. Odegrał kluczową rolę w tzw. Porozumieniach Abrahamowych, mających znormalizować stosunki Izraela z państwami arabskimi.

Rok po porażce Trumpa w wyborach prezydenckich z 2020 r. Kushner założył firmę inwestycyjną Affinity Partners z siedzibą w Miami, która przyciągnęła inwestycje z funduszy państwowych takich krajów jak Arabia Saudyjska, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Katar. W 2022 r. saudyjski Public Investment Fund zainwestował w nią aż 2 mld dolarów.

Rodzina Trumpa inwestuje na Bliskim Wschodzie

„Nie ma na świecie regionu równie kluczowego dla rozwoju różnych przedsięwzięć biznesowych rodziny Trumpów, jak Bliski Wschód” – napisał w środę dziennik „New York Times”.

Jak zauważył, Trump Organization, czyli konglomerat przedsiębiorstw należących do Trumpów, podpisała ostatnio umowy z saudyjską firmą z sektora nieruchomości Dar Al Arkan na budowę luksusowych apartamentów, pól golfowych i hoteli w Omanie, Arabii Saudyjskiej i Dubaju. Ponadto Kushner prowadzi inwestycje w Izraelu.

Spełnienie "inwestycyjnych marzeń" zięcia

Jeśli zaprezentowany przez Trumpa plan przesiedlenia ludności palestyńskiej i stworzenia „riwiery Bliskiego Wschodu” dojdzie do skutku, będzie spełnieniem "inwestycyjnych marzeń" jego zięcia – komentują światowe media. W reakcji na słowa prezydenta USA kraje arabskie, które miałyby przyjąć wysiedlonych ze Strefy Gazy Palestyńczyków, zdecydowanie odrzuciły jednak ten pomysł.

Kushner inwestuje też w Albanii

Portfolio Kushnera wychodzi jednak poza Bliski Wschód, a zięć Trumpa prężnie działa m.in. na Bałkanach. W połowie stycznia, kilka dni przed zaprzysiężeniem Trumpa na drugą kadencję, agencja Reutera poinformowała o przyznaniu przez rząd Albanii statusu inwestora strategicznego firmie powiązanej z Kushnerem.

Projekt obejmuje budowę luksusowego kurortu na niezamieszkanej wyspie Sazan na Morzu Śródziemnym, gdzie w przeszłości mieścił się obiekt wojskowy. W czasach komunistycznych trzymano tam więźniów politycznych, stąd Sazan nazywano też „albańskim Alcatraz”. Wcześniej zięć Trumpa zapowiedział również inwestycje nadmorskim regionie Zvernec w południowo-zachodniej Albanii.

"Mini-Dubaj" w Budapeszcie

Pod koniec stycznia portal VSquare informował z kolei, że Kushner może uczestniczyć w wielkim projekcie deweloperskim w Budapeszcie, popularnie zwanym „mini-Dubajem”. Chodzi o inwestycję wartą ponad 12 mld euro, realizowaną przez firmę Eagle Hills należącą do emirackiego miliardera Mohammeda Alabbara.

Luksusowy projekt o nazwie Grand Budapest, który powstanie na 100-hektarowym obszarze w centrum węgierskiej stolicy, został według VSquare nieprzypadkowo ogłoszony 20 stycznia, czyli w dzień zaprzysiężenia Trumpa na prezydenta. Obejmuje on m.in. budowę wieżowca, który według krytyków zniszczy historyczną panoramę Budapesztu. Według źródeł portalu to właśnie w projekt budowy drapacza chmur może być zaangażowany w przyszłości Kushner.

Współpraca pomiędzy Affinity Partners a Eagle Hills trwa już w sąsiedniej Serbii przy przekształceniu dawnego budynku ministerstwa obrony Jugosławii, zniszczonego w nalotach sił NATO w 1999 r., w luksusowy kompleks hotelowo-mieszkaniowy, w skład którego wejdzie m.in. hotel marki Trump.