W tym tygodniu rząd Ukrainy poinformował ministerstwo obrony w Berlinie, że część z siedmiu dostarczonych pod koniec czerwca haubic Panzerhaubitze 2000 wyświetlała komunikaty o błędach po intensywnym ostrzale pozycji rosyjskich i w związku z tym wymaga naprawy.

Bundeswehra wyjaśniła, że problemy są związane z dużą intensywnością, z jaką ukraińskie siły zbrojne używają haubic w walce z rosyjskim najeźdźcą, w wyniku czego mechanizm ładujący jest poddawany ogromnemu obciążeniu. „100 pocisków dziennie uznaje się za dużą intensywność, ale Ukraińcy najwyraźniej wystrzelili ich znacznie więcej” – pisze „Spiegel”.

Jak podaje "Spiegel", po informacjach od strony ukraińskiej Bundeswehra natychmiast zgodziła się na szybkie dostarczenie zestawów części zamiennych w celu rozwiązania problemu.

Reklama

Rząd Niemiec dostarczył do tej pory Ukrainie siedem zestawów artyleryjskich Panzerhaubitze 2000, a trzy kolejne mają być wysłane w przyszłości. Żołnierze ukraińscy odbyli szkolenie z obsługi tego uzbrojenia w Niemczech.

Krótko po dostawie haubic z Niemiec na Twitterze krążyły zdjęcia przedstawiające używanie tych zestawów na froncie na wschodzie kraju. „Na filmach ukraińscy żołnierze zachwycali się niemieckimi haubicami i ich skutecznością. Widać było też, że Ukraina używa systemu w zasadzie w trybie ognia ciągłego” – dodaje „Spiegel”.

Według gazety rząd niemiecki rozważa utworzenie w Polsce centrum naprawczego, co mogłoby przyspieszyć proces rozwiązywania problemów z uzbrojeniem, nie tylko z haubicami. W projekcie tym zakładany jest też udział innych krajów. „Ten pomysł wskazuje, że Berlin szykuje się do długiej wojny na Ukrainie” – podsumowuje „Spiegel”.

Bundeswehra przekaże Ukrainie 16 czołgów mostowych Biber

Bundeswehra przekaże Ukrainie 16 czołgów mostowych typu Biber, które umożliwią ukraińskim wojskom tworzenie przepraw dla innych pojazdów oraz żołnierzy - poinformowało w piątek ministerstwo obrony Niemiec.

Sześć pierwszych czołgów zostanie dostarczonych jesienią br., a kolejne 10 - w przyszłym roku. Według Bundeswehry Biber jest w stanie pokonywać rzeki lub inne zbiorniki wodne o szerokości do 20 metrów.

Zapowiedziane dostawy czołgów uzupełnią wsparcie Bundeswehry, która w lipcu przekazała Ukrainie haubice, wyrzutnie rakiet Mars II oraz samobieżne działa przeciwlotnicze Gepard.