Resort obrony poinformował we wtorek, że zapytanie zostało wysłane poprzedniego dnia.

Dokument nie ma charakteru wiążącego, jest jedynie wskazaniem, że czeski rząd jest zainteresowany „rozpoczęciem współpracy ze stroną amerykańską w sprawie zakupu samolotów” – stwierdzono w materiale ministerstwa obrony przedstawionym we wtorek.

Wstępne negocjacje w sprawie ewentualnego nabycia nowoczesnych samolotów myśliwskich od USA Czechy rozpoczęły we wrześniu, kiedy to spotkały się zespoły ekspertów z Czech i USA.

Kolejne spotkanie, o którym pisze resort w komunikacie, ma mieć miejsce w USA w drugiej połowie października, gdy prowadzone mają być rozmowy o parametrach zakupu i eksploatacji samolotu. Podkreślono, że dla Czech kluczowym warunkiem będzie ustalenie zasad offsetu. W skład czeskiego zespołu negocjacyjnego wchodzą przedstawiciele ministerstw: obrony, spraw zagranicznych, finansów oraz przemysłu i handlu.

Reklama

Latem 2022 r. rząd Czech podjął decyzję o rozpoczęciu negocjacji z rządem USA w sprawie zakupu 24 myśliwców F-35. Według ówczesnych informacji decydujące zdanie o wyborze maszyn mieli przedstawiciele sił zbrojnych. Samoloty amerykańskie zastąpią w czeskim lotnictwie bojowym szwedzkie maszyny Gripen. Czechy mają umowę na ich dzierżawę do końca 2027 roku.

Z Pragi Piotr Górecki (PAP)