3-elementowy pakiet dla Ukrainy

Szef NATO przekazał, że oczekuje, iż sojusznicy zgodzą się na składający się z trzech elementów pakiet dotyczący wsparcia dla walczącej z Rosją Ukrainy. Jedną z części tego pakietu ma być właśnie utworzenie Rady NATO-Ukraina, kolejną - stworzenie wieloletniego programu wsparcia militarnego, by zbliżyć do siebie siły NATO i wojska Ukrainy oraz zapewnić ich "pełną interoperacyjność".

Jako trzeci punkt szef NATO wymienił "potwierdzenie przez zjednoczonych sojuszników, że Ukraina zostanie członkiem NATO".

Reklama

Ponadto, sojusznicy mają pomóc w koniecznych przemianach w sektorze bezpieczeństwa Ukrainy oraz w służbie zdrowia.

"Jestem przekonany, że odnajdziemy wspólną drogę, by wyjaśnić kwestię członkostwa (Ukrainy w NATO), ale nie podam szczegółów, zostaną one przedstawione na szczycie" w Wilnie - powiedział Stoltenberg, odpowiadając na pytania dziennikarzy.

"Od 500 dni Moskwa przynosi śmierć i zniszczenie w sercu Europy, pragnąc zniszczyć Ukrainę i podzielić NATO" - oświadczył Stoltenberg.

"NATO jest zjednoczone"

Jak podkreślił, na nadchodzącym szczycie zostanie wysłana "jasna wiadomość", że "NATO jest zjednoczone", a agresja Rosji przeciwko Ukrainie "nie opłaci się" Moskwie. Stoltenberg zapowiedział również przedstawienie "trzech nowych, regionalnych planów obrony", aby przeciwstawić się "dwóm największym zagrożeniom dla naszego Sojuszu: Rosji i terroryzmowi". Pierwszy z tych planów dotyczy północy - Oceanu Atlantyckiego i Arktyki Europejskiej, drugi - centrum, czyli regionu bałtyckiego i Europy środkowej, a trzeci - południa, czyli Morza Śródziemnego i Morza Czarnego.

"Aby wykonać te plany, NATO stawia 300 tys. żołnierzy w stan podwyższonej gotowości, w tym znaczną powietrzną i morską siłę bojową" - zaznaczył Stoltenberg.

Sekretarz generalny zapowiedział, że na szczycie w Wilnie będą obecni także przedstawiciele Australii, Nowej Zelandii, Japonii i Korei Południowej - krajów, które nie należą do NATO, oraz Unii Europejskiej. Zauważył, że będzie to pierwszy szczyt NATO, w którym uczestniczyć będzie Finlandia, już jako członek Sojuszu. Po raz kolejny zapowiedział gotowość do przyjęcia do NATO Szwecji "tak szybko, jak to będzie możliwe".

Największy wzrost wydatków na obronność od lat

Ponadto, Stoltenberg przekazał, że w 2023 zwiększane są, wedle szacunków, wydatki na obronność Sojuszu o 8,3 proc. i jest to największy wzrost od lat i dziewiąty z rzędu rok, gdy te wydatki rosną.

Oczekuję, że dalej będziemy zwiększać wydatki na obronność - podkreślił Stoltenberg, wyrażając nadzieję, że kolejne kraje NATO będą w przyszłości wydawać na ten cel powyżej 2 proc. krajowego PKB.

Sekretarz generalny podkreślił, że w "krytycznym momencie dla naszego bezpieczeństwa euroatlantyckiego", w czasie trwającej inwazji Rosji na Ukrainę, konieczne jest pogłębione zaangażowanie członków NATO we wspólne działania.

"Od prawie 75 lat NATO jest najsilniejszym Sojuszem w historii. Decyzje, które podejmiemy na szczycie w Wilnie, zapewnią nam dalszą ochronę naszych ludzi i naszych wartości" - podsumował Jens Stoltenberg.

Szczyt w Wilnie odbędzie się w dniach 11-12 lipca.(PAP)