Amunicja kasetowa po wystrzeleniu rozpada się nad miejscem docelowym na kilkadziesiąt małych subpocisków, które są niebezpieczne przede wszystkim w miastach dla cywili. Amerykanie szacują, że wolumen niewybuchów w rosyjskiej broni kasetowej może sięgać nawet 40 proc. Dla porównania amerykańska broń kasetowa pozostawia po sobie jedynie 2,5 proc. niewybuchów.

Zagrożenie dla cywili

Ponieważ ta amunicja nie zawsze eksploduje natychmiast, stwarza ogromne zagrożenie zwłaszcza dla dzieci. Ze względu na relatywnie niewielkie rozmiary i nietypowy kształt mogą one pomylić taki pocisk z zabawką. Subpociski są również niebezpieczne dla dorosłych: jeśli leżą płytko pod ziemią, mogą zachować się jak miny przeciwpiechotne i wybuchać po wejściu na nie. Na całym świecie łączna liczba cywilnych ofiar pozostałości po bombach kasetowych mogła przekroczyć już nawet 100 tys.

Reklama
ikona lupy />
Sygnatariusze konwencji o zakazie broni kasetowej / statista.com / Martin Amstrong

Zakazana, a jednak używana

Ze względu na ogromne zagrożenie dla ludności cywilnej, jakie niesie za sobą użycie amunicji kasetowej, jest ona zakazana przez prawo międzynarodowe na mocy konwencji z 2008 roku. Podpisało ją 111 krajów na całym świecie. Wśród nich nie ma m.in. Polski, Stanów Zjednoczonych, Rosji i Ukrainy. Producentami amunicji kasetowej są między innymi USA i Rosja.

W Polsce wytwarzają ją zakłady należące do grupy Bumar.

Rosyjskie ślady

Według Landmine and Cluster Munition Monitor „Rosja podczas inwazji na Ukrainę używała intensywnie amunicji kasetowej, podczas gdy najprawdopodobniej siły ukraińskie użyły jej przynajmniej trzy razy podczas wojny”. Powołując się na wywiady przeprowadzone przez organizację Human Rights Watch ponad 100. mieszkańców z obszarów kontrolowanych przez Rosję w mieście Izium i wokół niego wynika, że ukraińskie wojsko użyło tam w zeszłym roku rakiet z amunicją kasetową, w wyniku czego zginęło co najmniej 8 cywilów.

Takie użycie amunicji kasetowej zostało również opisane jako „prawdopodobne” w raporcie Organizacji Narodów Zjednoczonych z marca 2023 r .