Interwencja Pentagonu

W celu odstraszenia Irańczyków Stany Zjednoczone rozmieściły w regionie myśliwce F-35 i zwiększyły liczbę myśliwców F-16. Do Zatoki Perskiej wysłany został też niszczyciel USS Thomas Hudner uzbrojony w pociski manewrujące. Wzmocnienie obecności USA w regionie Zatoki Perskiej to bezpośrednia odpowiedź na próby Iranu zajęcia tankowców przepływających przez Cieśninę.

Jak opisał Air & Space Forces Magazine: „Na początku tego miesiąca Iran próbował przejąć dwa komercyjne tankowce i ostrzelał jeden z nich, zanim zrezygnował z próby, gdy na miejsce przybył amerykański niszczyciel rakietowy USS McFaul”. Zastępca sekretarza prasowego Pentagonu, Sabrina Singh, powiedziała dziennikarzom w poniedziałek, że „w świetle ciągłego zagrożenia i we współpracy z naszymi partnerami i sojusznikami, departament zwiększa naszą obecność i zdolność monitorowania Cieśniny i otaczających wód”.

Reklama

Cieśnina Ormuz

Infografika statista.com pokazuje, że Cieśnina Ormuz ma kluczowe znaczenie dla przepływu ropy na całym świecie. Według najnowszych dostępnych i porównywalnych danych w 2018 r. przez Cieśninę przepływało średnio 16,8 mln baryłek ropy dziennie, co stanowi ponad 30 proc. wszystkich morskich tranzytów ropy i czyni ją jednym z największych wąskich gardeł dla światowych dostaw ropy.

ikona lupy />
Ilość ropy transportowanej drogą morską przez wąskie gardła w 2018 r / statista.com