Amerykański urzędnik, który prosił o zachowanie anonimowości, określił tę usługę jako istotną część pomocy w zakresie bezpieczeństwa, jakiej USA udzielają Ukrainie.Umowa na dostawę terminali komunikacyjnych Starlink obowiązuje od czerwca ubiegłego roku do przyszłego miesiąca i nie wiadomo czy zostanie przedłużona.

W zeszłym roku, po tym, jak Bloomberg News ujawnił informacje o zawarciu umowy, administracja USA odmówiła ujawnienia wielkości kontraktu. Teraz kwota umowy została ujawniona, dlaczego? Urzędnik wskazał na wniosek wynikający z ustawy o wolności informacji złożony przez Defense Daily, waszyngtoński biuletyn poświęcony handlowi obronnością.

Reklama

Przedstawiciele wojska USA pochwalili rolę, jaką przenośne terminale Starlink odegrały w Ukrainie od czasu inwazji Rosji. Dzięki nim zaatakowany kraj mógł utrzymać łączność między ludnością cywilną i zapewnić kluczową łączności dla ukraińskiej armii.

Ukraina otrzymała 10 tys. terminali Starlink, które zapewniają krytyczną infrastrukturę komunikacyjną podczas wojny z Rosją – powiedział w maju 2022 roku minister transformacji cyfrowej Mychajło Fiodorow.

23 miliony dolarów to niewielka kwota w porównaniu z setkami milionów dolarów, które firma Musk Space Exploration Technologies zdobyła, stając się kluczowym partnerem podczas wystrzeliwania niektórych z najbardziej wrażliwych amerykańskich satelitów służących bezpieczeństwu narodowemu.

Musk - gołąbek pokoju

Musk wyraził jednak, że ma sprzeczne uczucia w związku z wykorzystaniem terminali przez Ukrainę, twierdząc, że są one przeznaczone do użytku prywatnego, a nie wojskowego.

W zeszłym roku w tweecie stwierdził, że Starlink jest szkieletem komunikacyjnym Ukrainy, szczególnie na linii frontu, gdzie prawie cała inna łączność internetowa została zniszczona. Dodał też, że nie pozwoli na eskalację konfliktu, który może doprowadzić do III wojny światowej.

W pewnym momencie Musk zagroził ograniczeniem wsparcia finansowego dla Starlinka na Ukrainie, twierdząc, że jego firma nie jest w stanie w nieskończoność ponosić kosztów zapewniania szybkiego szerokopasmowego Internetu dla Ukrainy.

Musk zirytował także administrację Bidena w 2022 r., swoją „pokojową propozycją”, która wymagałaby od Ukrainy zachowania neutralności, oddania Rosji Krymu i ponownego przeprowadzenia wyborów na obszarach Ukrainy bezprawnie okupowanych teraz przez Rosję.