Golf, polityka i apel o pokój
Podczas towarzyskiej partii golfa, Trump i Stubb nie tylko uderzali w piłeczkę kijem, ale też rozmawiali o wielkiej polityce i przyszłości relacji USA–Finlandia. To właśnie w tej niecodziennej scenerii miała zrodzić się idea świątecznego rozejmu. „20 kwietnia byłoby dobrym momentem na całkowite zawieszenie broni bez żadnych warunków” – powiedział Stubb w rozmowie z agencją Reuters. Prezydent USA poparł tę inicjatywę, a przy okazji pochwalił się w mediach społecznościowych wygraną w turnieju golfowym, który rozegrali wspólnie ze Stubbem.
Trump: USA potrzebują lodowej siły
Choć golf był punktem wyjścia spotkania, politycy rozmawiali też o… rozbudowie floty amerykańskich lodołamaczy. Przy tym obecnie USA właściwie nie dysponuje żadnymi nowoczesnymi lodołamaczami, które mogłyby pracować na dalekiej północy. Trump zauważył, że Stany Zjednoczone muszą inwestować w tego typu jednostki, by „dogonić Rosję” w Arktyce. Współpraca z Finlandią, która ma duże doświadczenie w tej dziedzinie, ma pomóc w realizacji tego celu. Wiceprezydent elekt JD Vance niedawno odwiedził bazę wojskową w Grenlandii i również mówił o potrzebie inwestycji w lodołamacze i okręty wojenne obecne w regionie. USA chcą zacieśnić obecność na północy i Finlandia ma być kluczowym partnerem.
Zełenski, już raz powiedział NIE
Przypomnijmy, że propozycja świątecznego zawieszenia broni nie jest nowa — w grudniu 2024 r. Węgry apelowały o bożonarodzeniowy rozejm, ale Ukraina odmówiła. Prezydent Zełenski zdecydowanie odrzucił pomysł, a jego wypowiedź miała ostry ton, szczególnie wobec premiera Węgier Orbana. Wtedy w jego wypowiedzi nie zabrakło jednak słowa uznania dla Donalda Trumpa, z którym – jak sam napisał – współpracuje nad „rozsądnymi i silnymi rozwiązaniami dla prawdziwego pokoju”.
Rozejmy świąteczne — symboliczna tradycja Zachodu
W świecie zachodnim propozycje świątecznych rozejmów mają głęboko zakorzenione znaczenie symboliczne. Przypomina się tu często legendarne wydarzenie z I wojny światowej, gdy w Boże Narodzenie 1914 roku żołnierze niemieccy i brytyjscy wyszli z okopów, by wspólnie śpiewać kolędy i… zagrać mecz piłki nożnej na ziemi niczyjej. Odrzucenie współczesnych wersji takich inicjatyw może być źle odebrane przez opinię publiczną, szczególnie w Europie Zachodniej.