Świat/Brexit

19.12.2019, 12:39

Rząd Szkocji chce nowego referendum niepodległościowego

Szefowa autonomicznego rządu szkockiego Nicola Sturgeon wezwała w czwartek rząd brytyjski do negocjacji w sprawie przekazania parlamentowi w Edynburgu uprawnień, które pozwolą na przeprowadzenie nowego referendum niepodległościowego w Szkocji.

18.12.2019, 17:35

Wielka Brytania: Ruszył wyścig o przywództwo w opozycyjnej Partii Pracy

Odpowiadająca w laburzystowskim gabinecie cieni za sprawy zagraniczne Emily Thornberry jako pierwsza ogłosiła w środę zamiar ubiegania się o partyjne przywództwo. Obecny szef Partii Pracy, Jeremy Corbyn, zapowiedział rezygnację po porażce w zeszłotygodniowych wyborach do Izby Gmin.

18.12.2019, 06:33

Żegnaj, Brytanio. Brexit praktycznie jest już faktem [PODCAST]

Zwycięstwo konserwatystów w ostatnich wyborach oznacza jedno: wraz z końcem stycznia 2020 roku Wielka Brytania przestanie być członkiem Unii Europejskiej - trzy i pół roku po referendum brexitowym oraz po 57 latach i jednym miesiącu członkostwa. I chociaż brytyjski parlament musi jeszcze zająć się pewnymi formalnościami, to brexit praktycznie jest już faktem. Zapraszamy do wysłuchania podcastu z cyklu DGP Talk "Dzieje się świat".

15.12.2019, 15:21

Duże zmiany w rządzie po brexicie? Tak spekulują brytyjskie media

Nawet jedna trzecia ministrów w rządzie Borisa Johnsona zostanie wymieniona po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej 31 stycznia - podały w niedzielę brytyjska media. Nowy rząd ma być bardziej skoncentrowany na potrzebach wyborców z północy Anglii.

12.12.2019, 15:15

Wybory w Wielkiej Brytanii. Jak wpłyną na gospodarkę i kurs funta?

Bez względu na punkt widzenia, wybory w Wielkiej Brytanii okażą się kluczowym testem oczekiwań dotyczących brytyjskiej gospodarki, rynków finansowych i funta szterlinga, ponieważ wyeliminują znaczną część niepewności utrzymującej się od czasu referendum z czerwca 2016 r. – nawet jeżeli niepewność długoterminowa do pewnego stopnia pozostanie - piszą John J. Hardy i Peter Garnry z Saxo Banku.

06.12.2019, 21:45

Corbyn oskarża Johnsona o kłamstwa na temat umowy o brexicie

Lider brytyjskiej opozycyjnej Partii Pracy Jeremy Corbyn przedstawił w piątek dokument, który wyciekł z ministerstwa finansów i który - jak podkreślił - świadczy o tym, że premier Boris Johnson przeinacza postanowienia własnej umowy w sprawie brexitu dotyczące Irlandii Północnej.

29.11.2019, 20:19

Johnson wzywa Trumpa, by nie angażował się w brytyjskie wybory

Brytyjski premier Boris Johnson wezwał w piątek prezydenta USA Donalda Trumpa, by nie udzielał mu poparcia przed wyznaczonymi na 12 grudnia wyborami do Izby Gmin. Powiedział też, że najlepiej by było, aby oba kraje nie ingerowały w wybory drugiej strony.

Tylko na forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Najnowsze galerie>>