Stosunki amerykańsko-chińskie znacznie pogorszyły się w czasie rządów prezydenta USA Donalda Trumpa, który zostanie w styczniu zastąpiony przez swojego rywala, zwycięzcę listopadowych wyborów prezydenckich Joe Bidena.

Wang ocenił, że powodem trudności w dwustronnych relacjach jest „przestarzała zimnowojenna mentalność” i uprzedzenia ideologiczne „niektórych ludzi w USA”, którzy traktują Chiny jak wroga, „atakują ustrój i drogę wybraną przez Chińczyków” oraz promują rozłączenie gospodarcze i „nową zimną wojnę”.

Minister zapewnił, że Chiny zawsze dążyły do pokojowego rozwoju i są skłonne współpracować z USA na rzecz rozwiązania globalnych problemów, takich jak pandemia Covid-19 czy zmiany klimatu. „Spodziewamy się i wierzymy, że polityka Stanów Zjednoczonych wobec Chin powróci wcześniej czy później do obiektywizmu i racjonalności” – dodał.

Wang, który w chińskim rządzie jest również radcą stanu, wypowiedział się w ten sposób podczas wirtualnego spotkania z przedstawicielami amerykańskich firm. Jego komentarze opublikowano na stronie internetowej MSZ ChRL.

Administracja USA zaostrzyła w ostatnich miesiącach działania przeciwko Chinom, nakładała cła na chińskich eksport i sankcje na chińskie firmy i urzędników Komunistycznej Partii Chin (KPCh), zarzucając im m.in. wykorzystywanie pracy przymusowej Ujgurów, ograniczanie obiecanej autonomii Hongkongu, kradzież amerykańskiej technologii i nieuczciwe praktyki handlowe.

Pekin zaprzecza tym zarzutom, a na sankcje i karne cła odpowiada środkami odwetowymi. Chińskie władze oceniają zagraniczną krytykę jako ingerencję w wewnętrzne sprawy ChRL. Zarzucają też administracji USA, że stara się powstrzymać rozwój Chin w obawie przed utratą hegemonii na świecie.