Największy światowy truciciel planuje osiągnąć szczytowy poziom emisji dwutlenku węgla do końca dekady, a do 2060 r. osiągnąć zerową emisję netto. Jednak pomimo postępów w rozbudowie mocy czystej energii, zeszłoroczny wzrost gospodarczy Chin na poziomie 8,1 proc. oznaczał, że konieczne było zwiększenie produkcji energii ze wszystkich źródeł.

Jeśli chodzi o wytwarzanie energii, które odpowiada za większość emisji, Chiny ścigają się same ze sobą: muszą biec sprintem, by nadążyć za wzrostem. A najbrudniejsze paliwo – węgiel – pozostaje ich głównym źródłem energii.

Paliwa kopalne rządzą

Bezprecedensowy kryzys energetyczny, który miał miejsce w drugiej połowie ubiegłego roku, zmusił rząd Chin do zwiększenia wydobycia i importu węgla do rekordowego poziomu. Długoterminowy priorytet, jakim jest przejście z węgla na gaz ziemny, oznaczał, że produkcja i zakupy tej czystszej, ale wciąż powodującej emisję dwutlenku węgla alternatywy również osiągnęły rekordowe poziomy.

Reklama

z Indiami (kolejną gospodarką uzależnioną od węgla) Chiny naciskały na negocjatorów podczas listopadowych rozmów klimatycznych COP26, aby zamiast przyspieszenia „wycofywania” mocy węglowej zobowiązano się do „stopniowego zmniejszania” wykorzystania paliwa.

Nie znaczy to, że chiński miks energetyczny się nie zmienia. Wzrost w energetyce jądrowej, wiatrowej i słonecznej przewyższył wzrost całkowitej produkcji energii, który wyniósł 8,1 proc. Rozczarowały wyniki energetyki wodnej, choć to właśnie ona odpowiada za większość chińskiej energii odnawialnej – jej udział maleje, ponieważ branża wciąż walczy o znalezienie odpowiednich lokalizacji dla gigantycznych zapór.

ikona lupy />
Bloomberg

Wzrost znaczenia odnawialnych źródeł energii

Wielkie ambicje prezydenta Xi Jinpinga, aby zbudować ogromne centra czystej energii w głębi kraju, wskazują na dalszy wzrost energii słonecznej i wiatrowej w nadchodzących latach. Niemal równie ważny będzie rozwój energetyki jądrowej, który może objąć nawet 150 nowych reaktorów.