W przemówieniu otwierającym CyberUK, organizowaną przez NSCS doroczną konferencję na temat cyberbezpieczeństwa, Cameron powiedziała, że Zachód stoi w obliczu epokowego wyzwania, a wobec "dramatycznego wzrostu znaczenia Chin jako supermocarstwa technologicznego" Wielka Brytania i jej sojusznicy nie mogą sobie pozwolić na popadanie w samozadowolenie.

Supremacja technologiczna Pekinu

"Chiny uznały kilka istniejących i powstających technologii - sztuczną inteligencję, obliczenia kwantowe i półprzewodniki - za kluczowe dla swojego przyszłego bezpieczeństwa narodowego. Mają też aspiracje, by stać się światowym liderem w wyznaczaniu standardów technologicznych. Musimy więc postawić sprawę jasno: Chiny nie tylko dążą do parytetu z krajami zachodnimi, ale do globalnej supremacji technologicznej. Chcą (poprzez nią) osiągnąć dominującą rolę w sprawach globalnych" - mówiła.

Reklama

Kto ma informacje ten ma władzę

Jak wskazywała, Chiny wykorzystują cyberprzestrzeń do stworzenia wszechstronnej globalnej platformy zbierania informacji i nadzoru, do zdobywania własności intelektualnej i osiągania swoich strategicznych celów geopolitycznych. "Co to oznacza dla cyberbezpieczeństwa? Mówiąc wprost, nie możemy sobie pozwolić na to, aby nie dotrzymać kroku Chinom. W przeciwnym razie ryzykujemy, że Chiny staną się dominującą siłą w cyberprzestrzeni" - podkreśliła.

Powołane w 2016 r. NSCC jest częścią brytyjskiej agencji wywiadu elektronicznego GCHQ.

Z Londynu Bartłomiej Niedziński