„Z 28 map już 26 zostało przygotowanych przez prawników Rosji i Białorusi do podpisania” – oznajmił białoruski dyplomata, cytowany w środę przez Interfax.by. „Zostały, jakby, dwie mapy. Ten temat będzie np. omawiany na szczeblu premierów” – dodał.

Problemem jest, jak wskazał, m.in. kwestia dostaw wyprodukowanych na Białorusi towarów na rynek rosyjski.

O planach pogłębienia integracji w ramach państwa związkowego Białorusi i Rosji, w tym o formalizujących je mapach drogowych integracji, Łukaszenka rozmawiał ostatnio z prezydentem Rosji Władimirem Putinem i premierem tego kraju Michaiłem Miszustinem.

Strona białoruska wskazywała dotąd jako trudne do uzgodnienia kwestie utworzenia wspólnego rynku ropy i gazu, podobnie jak mapy drogowe dotyczące podatków, spraw celnych oraz polityki przemysłowej i rolnej.

W cieniu rosyjsko-białoruskiego sporu o kształt integracji w ramach państwa związkowego upłynął cały 2019 rok, a potem sprawa przycichła, m.in. na tle kampanii wyborczej na Białorusi i protestów przeciwko Łukaszence w 2020 roku.

Zdaniem ekspertów Moskwa nie zrezygnowała z planów silniejszego wciągnięcia Mińska w swoją orbitę, w tym – wprowadzenia wspólnej waluty i wspólnych struktur ponadrządowych. Analitycy oceniają, że ceną za wsparcie Łukaszenki przez Moskwę podczas ubiegłorocznych protestów powyborczych jest właśnie pogłębianie integracji na rosyjskich warunkach.

Mińsk zgodził się już m.in. na przekierowanie swojego eksportu z portów w krajach bałtyckich do portów rosyjskich. Latem, jak zapowiedziały resorty obrony obu krajów, na Białoruś mają przylecieć rosyjskie samoloty wojskowe, by prowadzić wspólne z gospodarzami dyżury bojowe.

Justyna Prus (PAP)