Porozumienie handlowe UE z Ukrainą

"Nasza solidarność z Ukrainą jest silniejsza niż kiedykolwiek, dlatego jesteśmy bardzo zdeterminowani, aby dokończyć to porozumienie tak szybko, jak to możliwe" - zapowiedział Hansen.

W piątek przestały obowiązywać w UE autonomiczne środki handlowe (ATM), które zniosły cła i kwoty dla importerów z Ukrainy. Kijów otrzymał takie zwolnienie w 2022 r. po wybuchu pełnowymiarowej wojny, aby zrekompensować wyższe koszty eksportu zboża w związku z zablokowaniem przez Rosję szlaku handlowego przez Morze Czarne.

Wprowadzenie środków tymczasowych

Tego samego dnia, w piątek, wprowadzone zostaną środki tymczasowe, które będą regulować wymianę z Ukrainą do czasu wynegocjowania nowego porozumienia. Zgodnie z nimi handel z Kijowem wróci do zasad sprzed pełnowymiarowej rosyjskiej inwazji i będzie opierał się na umowie handlowej (DCFTA) z 2016 r., która wprowadziła wolny handel w niektórych obszarach, ale pozostawiła kwoty i cła na produkty rolne, konkurencyjne dla unijnego rolnictwa.

Jak powiedział agencji Reutera Hansen, nowe porozumienie zakłada wyższe kwoty niż DCFTA, ale mniejszą liberalizację handlu, niż przewidziana przez ATM.

W tym kontekście komisarz wymienił cukier, którego import z Ukrainy do UE wyniósł w 2024 r. 500 tys. ton, znacznie przekraczając przedwojenne kwoty o wielkości 20 tys. ton. Hansen zapowiedział, że nowe limity będą "zdecydowanie wyższe" niż te w ramach ustaleń sprzed 2022 r. "Myślę, że możemy wchłonąć pewną ilość tych produktów" – zaznaczył.

Umowa o bezcłowym handlu dała zastrzyk finansowy Ukrainie

Umowa o bezcłowym handlu dała zastrzyk finansowy Ukrainie, dla której rolnictwo - obok przemysłu metalurgicznego - jest kluczowym sektorem eksportowym. Odejście od umowy zrodziło obawy Kijowa o dalsze wpływy do budżetu, zwłaszcza w perspektywie utraty Pokrowska - atakowanego przez rosyjskie wojska miasta w obwodzie donieckim, które jest wiodącym ośrodkiem przemysłu metalurgicznego w kraju.

Negocjacje nad nową umową rozpoczęły się 2 czerwca.

Z Brukseli Maria Wiśniewska (PAP)