Krajowa Izba Rozliczeniowa (KIR) skomentowała dane za 2022 r. zebrane w unijnym indeksie Women in Digital (WID), który w 100-punktowej skali mierzy kompetencje cyfrowe wśród kobiet w poszczególnych krajach Unii Europejskiej. WID stanowi uśredniony wynik w trzech wymiarach: korzystanie z internetu przez kobiety, umiejętności użytkowniczek w tym zakresie oraz wiedza specjalistyczna i zatrudnienie.

KIR wskazała, że pierwsze miejsce w indeksie WID zajęły Finki z wynikiem 80,4 na 100. Na "podium" znalazły się również mieszkanki Irlandii (74,9) i Holandii (71,9). Polki z wynikiem 45,5 zajęły w zestawieniu trzecie miejsce od końca, wyprzedzając jedynie Bułgarki (36,1) i Rumunki (35,8). Średnia unijna to 54,9.

Jak zastrzegła KIR, "wyraźnie lepiej", choć nadal poniżej średniej unijnej, Polki wypadły w szczegółowym rankingu ponadpodstawowych kompetencji cyfrowych, tj. wysokich umiejętności z zakresu komunikacji, rozwiązywania problemów oraz oprogramowania do tworzenia treści i bezpieczeństwa.

"Średnia liczba kobiet w UE posiadających te kompetencje to 24,6 proc., tymczasem w Polsce wynosi prawie 20 proc. W tym zestawieniu wyprzedzamy m.in. Niemki (15,8 proc.) czy Słowaczki (18 proc.)" - podano. Wskazano, że oznacza to, iż pań posiadających kompetencje cyfrowe może być w Polsce mniej, ale te, które już je mają, posługują się nimi na wysokim poziomie.

Reklama

Izba zaznaczyła, że zgodnie z indeksem ekonomiczno-społecznym DESI (Digital Economy and Society Index), poziom digitalizacji kobiecej części społeczeństwa przekłada się wprost na jakość życia w danym państwie. "Dlatego Polki, choć pełne ambicji i ciekawości, potrzebują systemowego wsparcia w zakresie wskazanych kompetencji i stałej możliwości podnoszenia swoich umiejętności. W kontekście błyskawicznej, globalnej cyfryzacji, posiadanie ich staje się kluczowe dla pełnego uczestnictwa w życiu społecznym i zawodowym" - oceniła KIR.

Krajowa Izba Rozliczeniowa obsługuje infrastrukturę polskiego sektora bankowego, a także pełni funkcję technologicznego integratora rozwiązań wspierających budowę cyfrowej gospodarki. (PAP)