Według portalu, w wyniku wojny na Ukrainie i prorosyjskiej polityki Węgier, w ramach Grupy Wyszehradzkiej (V4) nastąpiła izolacja Budapesztu.

Orban odwraca się od UE

"Podczas gdy premier Viktor Orban otwarcie współpracuje z prezydentem Rosji Władimirem Putinem i sprzeciwia się przystąpieniu Ukrainy do UE, premierzy Czech i Polski wspólnie udali się pociągiem do Kijowa, aby wyrazić solidarność z ukraińskim prezydentem Wołodymyrem Zełenskim” – podkreśla Visegrad Insight.

Reklama

Polscy politycy odcinają się od Węgier

Politycy Prawa i Sprawiedliwości oraz prezydent Andrzej Duda zdystansowali się wobec Węgier. Ponadto znamienny jest wybór nowego polskiego premiera Donalda Tuska, który zamiast spotkania w ramach V4, odbędzie rozmowy z przywódcami państw bałtyckich i nordyckich w Tallinie.

Również polska opinia publiczna podeszła krytycznie do polityki węgierskiej. „Według źródeł z warszawskiego rządu, nawet niektóre spotkania w małych miastach zostały odwołane przez polskich burmistrzów z powodu niepopularności Węgier i ich działań” – zaznacza Visegrad Insight.

Czy Orban znajdzie nowych sojuszników?

„W obliczu przetasowań politycznych w Polsce pod przywództwem Tuska i Czechach wyraźnie skłaniających się ku Zachodowi, Orban będzie musiał szukać nowych sojuszników w UE, aby jego głos został usłyszany” – pisze portal.

Wbrew pozorom populistyczny premier Słowacji Robert Fico wcale nie musi być sojusznikiem Orbana, bo „jest nadal lojalny wobec Unii Europejskiej, NATO i ma bardziej złożone relacje z Rosją niż jego węgierski kolega”. Ponadto „wpływ Słowacji w UE nigdy nie będzie porównywalny z wpływem Polski”.

Polityka Budapesztu i zmiany w krajach V4 mogą w ocenie Visegrad Insight skutkować dalszą izolacją Budapesztu w UE. Również niektórzy politycy rządzącego na Węgrzech Fideszu mają mieć zastrzeżenia co do kierunku polityki Orbana, który kolejny raz wskazał Brukselę jako głównego wroga.

mrf/ zm/